Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hodinová cvičení vám uškodí, varují experti

Sport (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sport (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Nic se nemá přehánět a ačkoliv to pro někoho může znít překvapivě, u sportu to platí obzvlášť. Nesprávné cvičení může negativně ovlivnit váš psychický i fyzický stav, zvlášť pokud se sportem teprve začínáte. Na velké výkony hned zapomeňte, protože tělu spíše ublížíte a neúspěch vás jen demotivuje.

Jak tedy se sportem začít? Klíčové je, aby vám vydržela motivace a neublížili jste svému tělu. Nejdůležitější je ale určit si cíle. "Začátečník si nejdřív musí rozmyslet, jestli chce cvičit kvůli kondici, svalům, hubnutí nebo se třeba připravuje na nějakou aktivitu. Podle toho se může připravovat dál," radí Vladimír Valouch, trenér fitness a trojnásobný mistr světa ve sportovním aerobiku.

Se sportem to nepřehánějte, můžete si ublížit:

Při cvičení ale o plavkové sezoně nepřemýšlejte, směrodatná by pro vás neměla být ručička na váze, ale výkon. "Lepší než na hubnutí je zaměřit se třeba na běh na 10 kilometrů a pomalu se na něj připravovat. Výsledek pak přijde sám," říká trenér.

Zároveň je podle něj nejlepší se o vhodném začátku poradit s někým, kdo už sportuje, nebo si na pár hodin zaplatit trenéra. I správné cvičení se člověk musí naučit a pokud začnete při tréninku dělat chyby, můžete si ublížit.

V posilovně (ilustrační foto)

Na to upozorňuje i sportovní psycholožka Eva Šauerová. A nabízí další alternativu. "Doporučuji začít postupně cvičit v organizovaném kolektivu, kde vedoucí jednotlivých kurzů znají přesný postup, jak pracovat s tělem," radí doktorka.

Platí, že sportovat by měl člověk zpočátku častěji, ale krátce a méně náročně. "Hodně se říká, aby se začínalo sportovat pomaličku, třeba jednou týdně, ale to je k ničemu. Cvičte kratší dobu, ale zato pravidelně aspoň třikrát týdně. Postačí i lehká aktivita," vysvětluje Valouch.

Bolest jako červená kontrolka

Nejčastější chybou je podle trenéra to, že lidé začnou sportovat moc intenzivně. "Skočí do toho rovnýma nohama a myslí si, že to zvládnou. Cvičí hodinu a půl v kuse, zvedají těžké váhy... Všechno je pak bolí a mají pocit, že je to správně. Ale bolest vždy znamená, že je něco špatně," varuje.

Rozhodli jste se sportovat?

  • Určete si cíle a důvody, proč chcete sportovat
  • Vyberte si sport, který vás baví
  • Najděte si partnera, který bude cvičit s vámi
  • Začněte cvičit aspoň třikrát do týdne
  • Tréninky se snažte nevynechávat
  • Začínejte zlehka, cvičte často, ale krátce, a nepřehánějte to se zátěží

Dobré není ani dlouhé přerušování tréninku. V prvních týdnech většinou člověk s motivací nemá problém, cítí se skvěle a výsledky jsou rychle vidět. Po čase ale přichází stagnace a cvičení začátečníky přestane bavit. Vrátí se k němu znovu třeba po půl roce, ale takové pauzy tělu ubližují.

Nesprávné cvičení má dopad také na psychickou stránku těla. Přílišnou zátěž tělo většinou bojkotuje a neúspěch se může projevit psychickými potížemi. "Psychický a tělesný svět člověka je spojená nádoba, takže přílišná zátěž v jedné oblasti má negativní vliv v oblasti druhé," upozorňuje Šauerová.

Necvičte sami

Pokud ztrácíte motivaci, zkuste ke cvičení přemluvit partnera nebo kamaráda. Ve chvíli, kdy se vám nebude chtít, donutíte se většinou kvůli parťákovi, který s pravidelným tréninkem už počítá. I zaplacení trenéra může být dobrou motivací. Spíše se donutíte jít cvičit, když už jste do toho finančně investovali.

A jaké sporty jsou pro začátečníky nejvhodnější? Obecně se doporučuje začít s chůzí, běháním či jízdou na kole. Pokud se do přírody nedostanete, vyberte si ve fitness centru hodiny bodystylingu nebo začněte s lehkým posilováním. Postupně už si člověk najde sport, který ho nejvíce baví. "Hlavně do toho nespadnout tak, že začnu hned zvedat těžké váhy nebo napoprvé uběhnu deset kilometrů," připomíná nejdůležitější zásadu Valouch.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!