Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zahoďte stud a navštivte urologa, může pomoci

Zdraví

  7:00
Na možnosti prevence a léčby nádoru prostaty a dalších chorob močového ústrojí má od 12. do 16. září upozornit evropská kampaň Urologický týden, k níž se letos připojuje i Česko.

Poruchy erekce - ilustrační foto foto: Shutterstock

Urologická klinika pražské Všeobecné fakultní nemocnice a první lékařská fakulta chtějí informovat i o léčení poruchy erekce či úniku moči. Bližší informace by měly být na adrese www.uroklinika.cz.

Rakovina prostaty je v západním světě druhým nejčastějším nádorem. Každý rok lékaři v Evropě odhalí 382.000 nových případů. V Česku na toto onemocnění ročně umírá kolem 1350 mužů.

ČTĚTE TAKÉ:

Cílem Urologického týdne je nejen informovat o možnosti léčby, ale také přispět k odbourání studu. Ten totiž podle organizátorů kampaně často brání tomu, aby muži lékařskou pomoc vyhledali. Řada z nich také příznaky podceňuje a na preventivní prohlídky po 50. roce věku nechodí. Vyšetření může přitom odhalit až 90 procent nádorů včas, kdy je možná radikální léčba, uvedli pořadatelé. Při kontrole se odebírá prostatický specifický antigen a prostata se vyšetřuje pohmatem.

Porucha erekce může vést k závažnějšímu onemocnění

Dalším z problémů, na který má akce upozornit, je porucha erekce. Různým stupněm příznaků trpí víc než polovina mužů v produktivním věku. "Mýty a stud stále brání poměrně značnému počtu mužů navštívit lékaře," uvedli odborníci. Podle nich porucha erekce nesnižuje jen kvalitu života muže a celého páru, ale může ukazovat na závažnější onemocnění jako třeba cukrovka. "Vyšetření není náročné a bolestivé, a pro značnou část mužů je možno nalézt vhodný typ léčby," doplnili pořadatelé kampaně.

Velké procento lidí trápí i samovolný únik moči. Na přechodnou dobu ho podle studií zažívá až polovina žen. Také jim podle lékařů stud často brání vyhledat odbornou pomoc. Urologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice se věnuje i dětem. Léčí třeba vrozené vývojové vady ledvin a močových cest. Některé obtíže se dají odhalit už před narozením dítěte či těsně po něm.

Urologický týden je iniciativa Evropské urologické asociace, která sdružuje urologické společnosti a vzdělávací instituce v jednotlivých státech. Preventivní kampaň se organizuje každý rok na podzim.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...