26. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zajděte s dětmi k zubaři, prevence je důležitá

U zubaře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U zubaře (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Preventivní zubní prohlídky jsou důležité a to zejména u dětí. Rodiče ale často zubní péči u svých dětí podceňují. Na prohlídky je nevodí a škola to za ně neudělá. Povinné školní prohlídky byly totiž zrušeny.

Na preventivní zubní prohlídky musí dítě dovést rodič. Povinné školní prohlídky byly totiž v roce 1992 zrušeny. Vedle toho při zubní prohlídce dítěte až do jeho 15 let musí být rodič jako zákonný zástupce a musí dát souhlas s případným ošetřením, což se zapíše do zdravotní dokumentace, uvádí na webu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) její mluvčí Jiří Rod.

"Rodiče bohužel často péči o zubní zdraví svých dětí podceňují a na prohlídky s nimi nechodí," píše. Děti mají ze zákona právo na bezplatnou prevenci u zubaře dvakrát do roka.

Kdy poprvé s dítětem k zubaři?
Poprvé by rodiče měli s dítětem navštívit zubaře mezi půlrokem a rokem života a pak pravidelně dvakrát ročně. Rodiče od toho mnohdy odradí to, že nemohou zubaře pro dítě sehnat. Zubařů je málo a ještě méně je těch, kteří berou dětské pacienty.

Dítě se zubním kartáčkem.

"VZP může svým pojištěncům poskytnout seznam zubních lékařů v okolí bydliště i kontakty na odborníky, kteří se specializují na péči o dětský chrup," upozornil Rod. Všechna preventivní vyšetření pojišťovna uhradí, a to včetně specializovaných vyšetření, na která zubař dítě pošle.

Vedle péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění pořádá VZP sérii preventivních akcí pro školáky a předškoláky s názvem Bobříkova škola zdravých zoubků. Podporuje tak u dětí od tří do osmi let věku včasné předcházení zubního kazu. Odborným garantem programu je Česká stomatologická komora.

Fluoridované zubní pasty
Její bývalý dlouholetý prezident Jiří Pekárek řekl, že správné návyky v péči o chrup jsou klíčové pro zdraví zubů v dospělosti. Za příklad správné hygieny uvedl Švýcarsko, kde začali s preventivními programy a výchovou ke správnému čištění zubů hned po druhé světové válce.

"Nyní jsou nejlepší na světě, uvěřili tomu, začali se tak chovat a kazivost klesla o 90 procent," řekl. Švýcaři nemají běžnou zubní péči pojištěnou a lidé si běžné kazy platí sami, pojišťovna jim hradí jen úrazy a operace. Občané si to opakovaně odsouhlasili v referendu.

Pekárek radí užívat fluoridované zubní pasty, které brání vzniku kazu. Podle něj je dokonce dokázáno, že když sklovina oslabí, fluoridy dokážou vznikající kaz zastavit. U dětí jsou vhodné pasty s fluoridy v koncentraci pro děti, ta je nižší než pro dospělé. Dětem by rodiče měli začít čistit zuby po objevení prvního zoubku, což bývá zhruba v půl roce.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz