Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zájem Čechů o amalgámové plomby klesá

Zdraví

  7:00
PRAHA - Zájem Čechů o obyčejné amalgámové plomby podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny klesá. Před deseti lety zaplatila 5,649 947 plomb, loni 3,578 140. V mezidobí se úhrada z pojištění za jednu plombu dvakrát zvyšovala, což ovlivnilo celkové vydání - v roce 2003 dala VZP za plomby 774,1 milionu, loni 787 milionů korun.

Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy foto: Shutterstock

Zubaři pokles zájmu potvrzují, je ale menší, než to z dat vypadá. Vliv má podle nich i to, že VZP ubývají pojištěnci, takže péči platí za méně lidí.

V reformních pojišťovenských zákonech, které přenechal rozpracované ministru Martinu Holcátovi jeho předchůdce Leoš Heger (TOP 09), je i návrh, aby si obyčejné plomby platili dospělí sami a zdravotní pojišťovny je hradily dál jen dětem, těhotným a seniorům. Lidi by pak přišla plomba zhruba na 400 korun, v "luxusnějších" ordinacích ale i na dvojnásobek.

VZP ve statistice, kterou poskytla , vyčíslila výdaje na obyčejné plomby i možnou úsporu, pokud by je platila jen vyjmenovaným skupinám. Zohlednila změnu úhrady, v roce 2003 platila za plombu 137 korun, v roce 2006 už 162 korun, v roce 2009 pak 220 korun a stejnou částku za plombu dávala i loni.

Čištění zubů - ilustrační foto.

"Je pravda, že mladší kolegové moc nechtějí dělat klasické amalgámové výplně a nabízejí pacientům raději dózovaný amalgám, ale nemyslím si, že by to byl nějaký dramatický pokles," řekl k číslům VZP prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Potvrdil ale zároveň, že trvale mírně stoupá počet lidí, kteří chtějí "mít něco lepšího v puse než klasiku", ale rozhodně není nárůst zájmu dramatický.

Od běžných plomb mohly některé pacienty odradit i různé kampaně o škodlivosti amalgámu, který prý se vyplavuje do těla, a pokud je nedózovaný, zamořuje při výrobě v ordinaci také životní prostředí, zatímco v dózované podobě toto riziko odpadá. Chrz to označil za nesmysl, nedózovaná výplň je podle něj dostatečně kvalitní a záleží jen na tom, čemu dává pacient přednost.

ČTĚTE TAKÉ:

K argumentu zubařů, že pokles počtu výplní se musí dát do souvislosti i s poklesem pojištěnců VZP, Tichý doplnil, že k 31. prosinci 2003 měla VZP 6,801.230 klientů, na konci loňského roku 6,162.465.

Porovnání let, kdy VZP hradila za plombu stejnou částku, ukazuje výdaje klesají. Křivka poklesu by podle Tichého byla ještě prudší, pokud by VZP hradila stále stejnou částku za jednu plombu. Mezi lety 2003 a 2012 ale úhrada za jednu plombu stoupla z původních 137 na 220 korun. "Náklady VZP na amalgám klesají, nicméně zájem o něj klesá ještě rychleji," shrnul.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat