8. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zájem Češek o nitroděložní tělísko roste

Zájem Češek o nitroděložní tělísko roste | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zájem Češek o nitroděložní tělísko roste | foto: Shutterstock

PRAHA O nitroděložní tělísko na ochranu před nechtěným otěhotněním má podle gynekoložky Taťány Rešlové zájem stále více Češek. Volí ho podle ní hlavně ženy, které nechtějí myslet každý den na to, aby si vzaly pilulku.

Opomenutí antikoncepční pilulky je nejčastějším důvodem selhání ochrany. Ženy mohou vybírat mezi tělísky podle tvaru i obsahu hormonů, existují i varianty zcela bez hormonů.

Rešlová řekla, že než ženě doporučí konkrétní přípravek, vyšetří ji a probere s ní výhody i možná zdravotní rizika. Přihlíží k celkovému zdravotnímu stavu ženy i k problémům, které má.

Nitroděložní tělísko

Tělísko s hormony zabrání početí vlivem hormonů. Tělísko bez hormonů je z malých měděných kroužků uvolňujících ionty, které ničí spermie a působí jako prevence oplodnění vajíčka. Tělíska jsou vhodná i pro ženy, které už porodily a další děti nechtějí. Do vyhasnutí činnosti vaječníků jim ale zbývá ještě hodně let, měly by se chránit. Mohou mít tělísko s hormony, a pokud si myslí, že za svůj život měly hormonů dost, nebo je nemohou užívat kvůli zdravotním komplikacím, mohou mít tělísko bez hormonů.

Hormonální antikoncepci nebo tělísko s hormony nedá ženě, která zdědila sklon k tvorbě krevních sraženin a ucpání cév, nedá je ani kuřačkám nad 35 let věku. Tělísko nemůže mít žena s vývojovými vadami dělohy, nezhoubnými myomy v děloze nebo s podezřením na rakovinu. Nedala by tělísko ani promiskuitní ženě, protože u ní hrozí zánětlivé komplikace.

Přípravky s hormony naopak doporučuje dívkám s nepravidelným cyklem, protože jim cyklus srovnají. Některé přípravky vylepšují stav pleti a používají se na léčbu akné. Další ulevují od psychického stresu, který trápí ženu před začátkem menstruace, popsala paletu možností lékařka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

K nitroděložním tělískům s hormony a bez nich uvedla, že nejčastěji užívané tělísko s hormony má tvar T a je vhodné hlavně pro ženy, které už rodily. Jedno z novějších tělísek bez hormonů, které má tvar tenkého válečku, mohou mít i ženy, které dosud nerodily, a tedy mají menší dělohu.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?