Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zájem o odběr pupečníkové krve roste

Porod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Zájem o odběr pupečníkové krve při porodu i množství porodnic, které odběr umožňují, roste. Placenou službu zajišťuje v Česku společnost Cord Blood Center. Rodiče ji využívají proto, že při případné nemoci dítěte může výrazně pomoci v léčení. Na veletrhu ProDítě o tom informovala regionální manažerka společnosti Daniela Rovenská.

"Procentuálně nelze množství odběrů pupečníkové krve vyjádřit, ale určitě zájem roste. Na Slovensku je to například u deseti procent všech porodů.

Snažíme se spolupracovat s porodnicemi a rozšiřovat odběrná místa tak, aby každá maminka měla do 50 kilometrů od svého bydliště jedno," uvedla Rovenská. Rodiče, kteří chtějí odebrat pupečníkovou krev, se musí nejprve zaregistrovat a vyplnit formuláře.

ČTĚTE TAKÉ:


Krev se při porodu bezbolestně odebere a potom zaplatí za odběr a následné skladování. Podle Rovenské je Cord Blodd Center jedinou nestátní organizací, která v ČR odběr pupečníkové krve zajišťuje, cena je téměř 10 000 korun za základní odběr. Za každý rok uschování se potom platí skoro 1500 korun, maximální doba skladování je nyní 15 let.

Krev se využívá při léčbě několika desítek onemocnění, jako je například cukrovka nebo hemato-onkologické choroby. "Pupečníková krev se využívá obdobně jako kostní dřeň. Její velkou předností je, že kmenové buňky z pupečníkové krve jsou získané na počátku života, jsou tedy mladé, nezatížené životním stylem ani aktuálním onemocněním, s velmi nízkým rizikem přenosu virových infekcí," řekla Rovenská.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Na jižní Moravě si lze nechat pupečníkovou krev při porodu odebrat v devíti porodnicích. Ve všech nemocnicích provádí odběr speciálně vyškolený personál, nemocnice musí mít s firmou smlouvu. Počet nemocnic, které budou odebírat pupečníkovou krev, chce společnost Cord Blood Center ještě zvýšit.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.