Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zákeřné meningokoky. Jak se před nimi chránit?

Zdraví

  7:00
Meningitida patří mezi nejzávažnější infekční onemocnění, které může skončit i smrtí. Nejvíce jsou přitom ohrožené malé děti a mladí lidé. A nakazit se můžete prakticky kdekoliv. Každý rok v Česku onemocní meningitidou zhruba sto lidí, bohužel ale každý desátý na tuto nemoc zemře.

Očkování proti chřipce foto: ČTK

Nejvyšší nemocnost je mezi kojenci ve věku do 11 měsíců. Druhou nejčastěji nemocnou skupinou jsou mladí lidé mezi 15 až 19 lety.

"V nejmladší věkové skupině onemocnění způsobuje Neisseria meningitidis B, u adolescentů séroskupina typu B i C. Vzestup onemocnění působených séroskupinou Y v posledních letech je stejný jako v okolních zemích - počty onemocnění nejsou dramatické, ale působí vysokou smrtnost," popisuje MUDr. Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Státního zdravotního ústavu v Praze.

"Celková úmrtnost je v posledních letech stále okolo deseti procent," dodává. Nemoc navíc může zanechat trvalé následky v podobě hluchoty nebo mentální retardace. Někdy je dokonce nutné sáhnout k amputaci končetin.

Nástup onemocnění přitom může být náhlý a nelze jej předem předvídat. U více než poloviny pacientů se příznaky projeví i méně než den před hospitalizací, meningitida je pak schopná zabít v průběhu 24 až 48 hodin. Příznaky nemoci často bývají nespecifické a jen těžko se dají odlišit od běžných a "bezpečných" virových infekcí.

Onemocnění obvykle doprovází vysoká horečka, kterou není možné srazit léky, bolesti hlavy, malátnost a také bolesti dolních končetin a břicha. Chladné ruce a fialové skvrny na kůži mohou předznamenat nejzávažnější formu onemocnění, meningokokovou sepsi. Na velmi rychlý a dramatický nástup onemocnění je třeba odpovědět okamžitým vyhledáním lékařské pomoci, aby mohla být zahájena léčba.

Zhruba 10 až 25 % zdravé populace je nositelem nákazy, aniž by musela do nemoci přerůst. Infekce se přenáší stejně snadno jako třeba chřipka. Zvýšené riziko je u lidí, kteří se pohybují v uzavřených prostorách s velkou kapacitou lidí, jako jsou koleje nebo internáty. K nákaze přitom může dojít prakticky kdekoliv, jedinou ochranou je tedy očkování. V současnosti je k dispozici vakcína proti meningokokům séroskupiny C, kterou je možné aplikovat už od dvou měsíců věku, a také nová čtyřvalentní vakcína, která chrání proti séroskupinám A, C, W135 a Y. Očkovat se mohou děti od 11 let, mladiství a dospělí.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat