Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zakousnutým klíštětem netočte, nemá vrut, radí lékař

Zdraví

  5:57
Zakousnutým klíštětem netočte, nemá vrut Lidé by měli udělat vše pro to, aby je klíšťata nenapadla, a pokud se tak stane, měli by je včas a správně odstranit, říká doktor Milan Daniel, který se problematice klíšťat dlouhodobě věnuje.
Klíště - ilustrační foto

Klíště - ilustrační foto foto: Shutterstock

LN Kde se musíme před klíšťaty chránit nejvíc?
Rizikovými místy jsou především listnaté a smíšené porosty. Zejména pak jejich okraje zarostlé křovinami a bujnou bylinnou vegetací, včetně okrajů cest. Dále jsou to různé strže a prohlubně zarostlé vegetací a břehy vodních toků a ploch. S výskytem klíšťat je ale třeba počítat i ve větších parcích a zahradách.

LN Kdy bývá riziko největší?
Aktivita klíšťat začíná podle místních podmínek v druhé polovině března a končí v první polovině listopadu. Vrchol aktivity je obvykle od května do července. Aktivitu ovlivňuje počasí, Český hydrometeorologický ústav proto připravuje v létě každodenní desetistupňovou varovnou předpověď doprovázenou doporučením, jak se chovat při návštěvě rizikových míst a po návratu domů. Je k dispozici na webu meteorologů (www.chmi.cz) i Státního zdravotního ústavu v Praze.

Klíště (ilustrační foto)

LN Jak se máme chovat na místech s předpokládaným výskytem klíšťat?
Určitě zvolit oblečení (zejména kalhoty) z hladké, světlé látky, na níž je klíště dobře vidět. Nevhodné je naopak tmavé oblečení z látky s vlasem. Měli bychom použít repelentní přípravek, který je vhodné nanést na oblečení, zejména od kolen níže, při sběru lesních plodů také na ruce a rukávy. Pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční. V terénu ohroženém výskytem klíšťat by si lidé neměli sedat nebo lehat na zem, a to ani na deku.

LN Když půjdeme do lesa na houby, asi se ocitneme ve větším riziku...
Jistě, protože se nebudete pohybovat po cestách a patrně vstoupíte do trávy či křoví. Při chůzi je nutné si občas prohlédnout spodní část nohou, nohavice, punčochy a sejmout eventuálně zachycená klíšťata. Na klíšťaty ohrožená místa byste s sebou neměli brát psy. A pokud je to nutné, tak jen na vodítku, aby byl omezen jejich pohyb v terénu. Po návratu je třeba zvířata prohlédnout a případně přichycená klíšťata odstranit.

LN A co má po návratu domů udělat člověk pro sebe?
Měl by si prohlédnout celé tělo. Místa nejčastějšího přisátí klíšťat jsou podkolenní jamka, třísla, podpaží a za ušima. U dětí můžeme klíště najít mezi vlasy na hlavě. Klíšťata se však mohou přichytit kdekoliv, včetně intimních míst. Doporučuji použití zrcátka na místa, kam si nevidíme.

LN Je pravda, že člověka mohou napadnout i nedospělá klíšťata?
Ano. Mohou nás napadnout a infikovat i nymfy klíštěte. Nymfy jsou dokonce nejčastějším vývojovým stadiem klíšťat, které napadá lidi. Nenasátá larva je v průměru jen 0,8 mm a nymfa 1,2 mm velká.

LN Nestačí, když se osprchuji?
Sprchování ani omytí žínkou nestačí! Krom toho další prohlídku těla je třeba provést i následující ráno, protože klíště se může pohybovat i několik hodin po těle napadeného. A pak se přichytí. Obě prohlídky jsou nutné dříve, než se plně rozvine proces sání krve. Ve slinách klíštěte, které vylučuje při sání do krve napadeného, jsou mimo jiné obsaženy látky brzdící zánětlivou reakci, takže svědění vyvolané přisátím a upozorňujícím tak na klíště se dostavuje až po řadě hodin. Brzké odstranění je nutné také proto, že ve slinách klíštěte je obsažena složka, která vytvoří kolem jeho sacího ústrojí po několika hodinách obal z tzv. cementu. V této fázi je uvolnění klíštěte obtížnější.

LN Jak tedy mohu správně odstranit přichycené klíště?
Místo přisátí je nutné dezinfikovat jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem. Pomocí navlhčené textilie, například žínky, lehce pohybujte klíštětem ze strany na stranu. Po dvou dvou až třech minutách se uvolní. Můžete také klíště opatrně podebrat co nejblíže u povrchu pokožky a vyjmout měkkou pinzetou.

LN Dříve se doporučovalo klíštětem otáčet...
Klíšťaty v žádném případě netočte, jejích sací ústrojí není vrut! Při pokusu o otáčení se odtrhne přední část klíštěte, zůstane v kůži a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně zánět.

LN Klíště jsem tedy vyviklal, co mám dělat dál?
Místo po klíštěti byste měl znovu dezinfikovat. Odstraněné klíště nemačkejte ani se nesnažte ho mechanicky rozdrtit. Zabalte do kousku papíru a ten na nehořlavém podkladě zapalte. Je žádoucí používat gumové rukavice.

LN Co se může stát po odstranění klíštěte?
Klíště, které se přichytilo a začalo sát, vyvolá vždy zarudnutí pokožky v místě přichycení. To může přetrvávat dva až tři dny. Pokud se nezvětšuje, nejde o borreliové zarudnutí kůže. Pokud naopak zjistíte zvětšující se zarudlou skvrnu na kůži, která většinou v centru zbledne, navštivte lékaře. Stejně tak máte-li ve dnech po zjištěném přisátí klíštěte zvýšenou teplotu, jste unavený či zjistíte chřipkové příznaky.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat