Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povinné očkování je pozůstatek komunismu, tvrdí zastánci svobodné volby

Zdraví

  7:00
Poslanci tento týden schválili novelu o ochraně veřejného zdraví, jejíž součástí je i pasáž o povinném očkování dětí. Poslanci potvrdili, že nadále nebude možné očkovat děti bez souhlasu rodičů ale zamítli návrh na zavedení individuálních očkovacích plánů. Zastánci svobodné volby jsou proti. „Systém drží pod krkem rodiče, doktory i ředitele škol. Dítě přitom nikoho nezajímá,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Martina Suchánková z občanského sdružení Rozalio usilující o svobodnou volbu očkování.

Očkování má své zastánce i odpůrce. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: S občanským sdružením jste sehnali dvacet tisíc podpisů pod petici proti represivnímu přístupu státu v otázce povinného očkování dětí. Jak na ni poslanci reagovali?
Ty podpisy jsme sehnali za dva a půl měsíce, je vidět, že téma rezonuje společností. V úterý jsme petici předali předsedovi Poslanecké sněmovny, měli by se tím zabývat. Žádný bod z ní ale při schvalování novely zákona nebyl vyslyšen, ačkoli se snažíme o rozumné návrhy a nechceme okamžité velké změny. Dobře, společnost ještě není připravena na dobrovolné očkování, pojďme ale ten systém upravit v nejlepší prospěch dětí.

Lidovky.cz: O co konkrétně vám jde, když ne rovnou o zavedení dobrovolného očkování dětí?
Dobrovolnost je náš nejvyšší cíl. Chceme tím dosáhnout úrovně zemí v západní Evropě, kde je dobrovolné očkování normální. Zatím na to ale u nás nejsme připraveni, ne občansky, ale hlavně institucionálně. Pořád ještě sklízíme plody komunistické minulosti, nechápeme, že jsme svobodní, rozumní a měli bychom se tak chovat. Každý rodič přece zastává nejlepší zájmy svého dítěte. Stačí, aby měl dobré informace... Hlavní cíl sledujeme pořád, zpočátku ale chceme jít přijatelnější a schůdnější cestou pro všechny. Je to ale těžké, když neprošel ani pozměňovací návrh na zrušení povinnosti očkování dítěte na ozdravném pobytě. Dítě tedy chodí dennodenně s ostatními dětmi do školy, ale nemůže jet ani na běžnou školu v přírodě, protože nemá jednu injekci... 

Názor matky: očkovací inkvizice aneb očkování a lidské vztahy

Lidovky.cz: V čem by podle vás bylo výhodné zavedení individuálních očkovacích plánů u dětí, které Sněmovnou také neprošlo?
Individuální plány jsou další možností, aby rodiče nebyli tak tvrdě postihováni. Další krok k tomu, aby byl systém upravený a všeobecně přijatelný. Ani když bude mít dítě od hlavy k patě atopický ekzém jako projev indikace vakcíny, nemáte dneska nárok na individuální plán. A jestliže se to rodičům nelíbí a toto pro svoje dítě nechtějí, tak ho nevezmou do školky...? 

Lidovky.cz: Jak si nevoli poslanců ke změnám vysvětlujete? Chybí nám stále osvěta problematiky povinného očkování?
Mnoho zákonodárců už má dostatek informací, evidentně se jim ale do změn nechce, pakliže nemají osobní negativní zkušenost. Ministr zdravotnictví v dubnu přislíbil, že se má do čtrnácti dnů sejít komise k očkování. Dodnes se nesešla, není ani ustavena. Navíc pořád nezastupuje odborníky i lidi z řad široké veřejnosti, kteří mají s následky očkování zkušenosti.

Povinné očkování? Jsme jako Rumunsko, říká zastánkyně svobodné volby

Lidovky.cz: Jak bojujete s tím, že společnost často vnímá otázku očkování vyhroceně? Vidí dvě možnosti - povinné očkování, nebo rovnou absolutní neproočkovanost dětí...?
Je velká škoda, že společnost vnímá problém očkování takto vyhroceně, buď - anebo. Tak to ale vůbec není, možností je spousta. Dobrovolnost, o kterou usilujeme, znamená pro rodiče pouze možnost individuálního přístupu k dítěti. Často slyším, že máme skvělý zdravotnický systém. Nevím ale, jestli je skvělý systém v tom, že držíme pod krkem rodiče, doktory, ředitele školek, ředitele škol, provozovatele táborů a dětských akcí... Stačila by přitom dobrá edukace a informovanost rodičů ze strany státu,ve vyspělých státech to přesně tak funguje. A neřekla bych, že švédské, norské, dánské, rakouské nebo německé zdravotnictví je na nižší úrovni než naše. 

Lidovky.cz: Jak budete dál postupovat? 
Budeme usilovat dalšími prostředky a vyvíjet snahy o úpravu zákona. Určitě budeme apelovat i na Senát, kam jde novela zákona nyní. Je tady víc a víc rodičů, kteří vidí, že to takhle nejde a že za naše děti nemůže rozhodovat stát. A nemusí jít hned o rodiče dětí, kteří mají z následků očkování trvalé poškození. Těch, kteří očkování špatně snáší a mají problémy, je ale strašně moc. Není den, aby se na mě neobrátil rodič s problémem svého dítěte. Jsou to různé důvody, může mít třeba atopický ekzém, přestane mluvit, má neurotické problémy... Všechno je to z toho, že se neočkuje s ohledem na dítě, ale na očkovací plán. Každý tady vidí jenom svoje, ale děti, o které jde, jsou posledním článkem řetězce. Nikoho nezajímají.

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....