Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Závislost na technologiích. Fyzická aktivita je lepší než tablety

Zdraví

  6:14
Alkohol, drogy, povzbuzující léky. Závislost na nich je velmi podobná, protože působí na náš mozek stejně.

Běhání po Praze (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Léková závislost je častý problém. Z léků způsobují nejčastěji závislost „léky na uklidnění“ ze skupiny benzodiazepinů a léky na spaní, říká dlouholetý bojovník proti závislostem jakéhokoli druhu, emeritní primář Psychiatrické nemocnice v pražských Bohnicích Karel Nešpor.

Léčba závislého může mít různou podobu. Nejjednodušší je svépomoc. „Řekněme, že je někdo závislý na benzodiazepinech. Může postupně, třeba i hodně pomalu, snižovat denní dávku. Úzkosti, které se při tom objevují, se dají mírnit například fyzickou aktivitou, jógou a relaxačními technikami. Náladu dokáže projasnit i obyčejná procházka,“ popisuje Karel Nešpor a dodává, že na jeho www.drnespor. eu najdou zájemci zdarma relaxační nahrávky i další tipy. Když to nestačí, lze vyhledat ambulantní léčbu. Pokud ani ta nepřinese úspěch, přichází na řadu pobytové léčení. Při něm se využívá například skupinová terapie, cvičení, rozvoj různých zájmů.

Čtveřice nejčastěji zneužívaných léků

Kvůli nerozvážnému používání léků stoupá počet závislostí, většinou na takzvaná psychoaktivní léčiva na předpis, ale také na volně prodejné léky.

1 . Tlumivé léky

Užívají se ke zklidnění, léčbě úzkosti či nespavosti, ale také proti epilepsii a k léčbě psychiatrických poruch. Patří sem barbituráty, benzodiazepiny a skupina moderních hypnotik (léků na spaní).

Při častém užívání postupně vymizí účinek, což pacienta nutí užít vyšší dávku a hrozí riziko vzniku závislosti.

Při předávkování hrozí smrt z útlumu dýchacího a kardiovaskulárního systému. Otravu zhoršuje současné požívání alkoholu.

2. Opioidy

Používají se k léčbě silných bolestí, zejména nádorového původu.

Jsou také součástí léků proti kašli. Patří k nim kodein, morfin, metadon či fentanyl a také drogy, jako jsou heroin či opium.

Jsou zneužívány kvůli navození pocitu euforie, zklidnění a tlumení bolesti.

Při předávkování hrozí útlum dýchání a činnosti srdce, typickým projevem je bezvědomí. Riziko úmrtí se zvyšuje při současném užití jiných látek tlumících nervovou činnost, jako je alkohol.

3. Stimulující látky

V současnosti je opodstatněné jejich užití pouze jako léků proti nadměrné spavosti. Přesto jsou široce zneužívány pro své stimulující účinky. Nejznámější jsou metylfenidát či amfetamin a jeho deriváty. Mezi deriváty amfetaminu patří metamfetamin (pervitin) a metylendioxymetamfetamin (extáze).

Stimulanty jsou také vysoce návykové.

Při předávkování hrozí srdeční infarkt, mrtvice, záchvaty a křeč. Při dlouhodobém užívání může vzniknout toxická psychóza, psychiatrická porucha podobná schizofrenii.

4. Volně prodejné léky

Léčiva z této skupiny většinou neohrožují na životě, ale často způsobují vleklé zdravotní obtíže.

Dextrometorfan je opioid, který nalezneme v kapkách proti kašli. Je méně návykový než jeho příbuzní, ve větším množství však vyvolává halucinace. Mezi nejčastěji zneužívané patří léky proti bolesti. Jejich časté užívání způsobuje poruchy zažívacího systému, ledvin či srážení krve.

Také dlouhodobé užívání kapek proti rýmě vede k rozvoji takzvané medikamentózní rýmy. Sliznice nosu bez pravidelné aplikace kapek otéká a způsobuje poruchy dýchání.

Zdroj: www.drugabuse.gov

Polospící vrah

Klíčovým znakem závislosti je zhoršené sebeovládání ve vztahu k příslušné látce. Člověk závislý na lécích na spaní je podle primáře Nešpora většinou užívá i během dne, třeba i před řízením auta. Polospící jedinec je ovšem potenciálním vrahem a sebevrahem.

Aby se stal člověk závislým, musí se ke „svým“ lékům nějak dostat. Pokud u něj jeho lékař závislost odhalí, dál by mu je neměl předepisovat. „Může se ale také stát, že nemocný lékaři tvrdí, že mu jiné léky nezabírají, a vyžaduje ty návykové. Nebo při jejich shánění obchází lékařů víc, až někde uspěje,“ popisuje doktor Nešpor. Člověka ale mohou ohrozit i léky, které nepůsobí závislost. „Léky proti bolestem, které se dostanou v lékárně bez předpisu, závislost nevyvolávají. Ale když je někdo smíchá s alkoholem, může si způsobit vnitřní krvácení nebo poškodit játra,“ varuje Karel Nešpor.

Týdny i měsíce odvykání

Je to možná paradoxní. Člověk se stává závislým na lécích a odvyká si od nich opět s využitím léků. „Léky jsou důležité ke zvládnutí odvykacího stavu, jestliže pacient užíval hodně vysoké dávky. Je také možné postupně nahradit návykový lék nějakým nenávykovým. To se ale snadněji řekne, než udělá. Z dlouhodobého hlediska jsou klíčové nelékové způsoby, jak mírnit úzkost. Patří sem psychoterapie, relaxace, různá cvičení a podobně,“ pokračuje Karel Nešpor.

Odvykací stav po terapeutických, tedy běžných dávkách léků může provázet třes, nevolnost, bušení srdce, neklid, bolesti hlavy, nespavost, malátnost nebo slabost, obavy z budoucnosti a podobně. Může to trvat týdny i měsíce.

Nejlepší je spát zadarmo

Léky vázané lékařským předpisem se bohužel celkem snadno dostávají na černý trh. „Možná si také někteří lékaři plně neuvědomují rizika návykových léků. Třeba benzodiazepiny by se neměly podávat déle než jeden měsíc. Citoval bych jednoho našeho bývalého pacienta: Nejlepší je spát zadarmo!“ říká emeritní primář Nešpor. Závislost samozřejmě nehrozí, pokud nás bolí hlava po probděné noci, kterou vyplnila přehnaná práce, a vezmeme si prášek proti bolesti. Nebo je lepší nechat pracovat organismus i za cenu delších bolestí a chemii zcela vynechat? Ani jedno, ani druhé není správné, říká Karel Nešpor. Práce po probdělé noci totiž bývá k ničemu a v některých zaměstnáních je vysloveně nebezpečná.

Nestor boje proti závislostem řeší například rýmu pitím většího množství vody, dá si trochu čerstvého zázvoru do čaje, a „předepíše“ si teplo a odpočinek.
„Asi bych si zacvičil také lví grimasu, což je legračně vypadající, ale užitečný jógový cvik. Bolest hlavy není nemoc, ale příznak a často i užitečné varování. Mohlo ji vyvolat například přetěžování krční páteře, stres, nachlazení. Možná bych si nahřál šíji, pak ji lehce namasíroval zahřátými dlaněmi, opatrně rozcvičil krk a držel se v teple. Kdyby to nešlo, vzal bych si ven na krk teplou šálu,“ uzavírá Karel Nešpor.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat