130 let
Běh v zimě (ilustrační foto)

Běh v zimě (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Rozhovor

Zázračným přípravkům na hubnutí nevěřím, říká lékárnice

Zdraví
  •   4:11
Zdraví si můžeme chránit životosprávou i vitaminy a minerály. Z nejistých zdrojů na webu si je ale raději neobjednávejte. Platí to i pro dietní a posilovací „zázraky“, říká vedoucí lékárny Agel Hornické polikliniky v Ostravě Irena Kiliková.

LN: Co dělat, abychom posílili imunitu, mohli se věnovat sportu a vyhnuli se respiračním infekcím včetně covidu-19?
Důležitá je samozřejmě životospráva – kvalitní strava, pohybová aktivita, třeba jen svižná chůze, ideálně na čerstvém vzduchu, dostatek tekutin, spánku a pohodový psychický stav. K tomu můžeme přidat i některé přípravky z lékárny.

LN: Myslíte nejspíš také některé vitaminy a minerály. Které a proč?
Všeobecně se ví, že na podporu imunity můžeme přidávat ke stravě hlavně antioxidanty, tedy vitaminy C, E, betakaroten a z minerálů zinek a selen. Pak vitamin D a B komplex, ale také třeba beta-glukany, z bylinek echinaceu a rakytník, probiotika. Všechny tyto látky mají pozitivní vliv na náš imunitní systém, a tím nám pomáhají v boji proti virovým infekcím.

LN: Měl bych dát přednost přírodním vitaminům, tedy ovoci a zelenině, nebo tabletkám?
Tady záleží na úhlu pohledu. Pokud jste zdravý, máte pestrou stravu s dostatečným zastoupením ovoce a zeleniny, pak si nutně přidávat vitaminy v syntetické formě nepotřebujete. Ale v případě vyšší zátěže, třeba při nemoci, vyčerpání, stresu, bych určitě nějaký doplněk doporučila, protože organismus má vyšší nároky na tyto látky – a ne vždy jsme schopni je pouze stravou dostatečně doplňovat.

Smysl má pohyb třikrát týdně. Posílí imunitu a zlepší vám náladu

LN: Co multivitaminy, jsou v pořádku?
Multivitaminy jsou určeny hlavně pro osoby, jejichž životospráva není zrovna ukázková, a tedy v ní není dostatek těchto důležitých látek. Může se to týkat například lidí na dietě nebo konzumentů fastfoodových pokrmů či jinak jednostranné stravy. K tomu můžeme připočíst ještě zimní období, kdy nám zdroje vitaminů a minerálů přirozeně ubývají. Pak ano, zde mají multivitaminy své místo.

LN: Nemohou mít nějaké interakce s dalšími medikamenty? Co bych neměl brát a jíst najednou?
S běžnými léky bych se interakcí neobávala, pokud se budou dodržovat doporučené dávky. Ale najdou se situace, kdy multivitaminy nejsou úplně vhodné, například u pacientů, kteří užívají léky proti krevní srážlivosti. Tam by k nevhodným interakcím dojít mohlo. Proto je dobré tyto preparáty nakupovat raději v lékárně a farmaceutům sdělit i medikamenty, které pacienti berou na svou chronickou léčbu.

LN: Mnoho lidí se taky snaží nějakým způsobem zhubnout či získat svaly. Posilovny jsou ale uzavřené, mohou se tak obrátit na lékárnu. Co byste jim (ne)doporučila?
Přiznám se, že nejsem zastáncem v uvozovkách zázračných přípravků na hubnutí, protože všichni dobře víme, že ke snižování hmotnosti musíme přistupovat komplexně: upravit způsob stravování, přidat pohybovou aktivitu, klidně i svižnou chůzi, běh nebo jízdu na kole, když nemůžeme do fitka, a hlavně všechna doporučení potom dodržovat. A s tím nám žádný doplněk stravy nepomůže.

LN: Někteří lidé si tyto přípravky objednávají na internetu. Nemohou se dostat do problémů?
Mohou se dostat do zdravotních problémů poměrně snadno – riziko je v samotném přípravku, který nemusí procházet kontrolou kvality. Nadbytek proteinů i minerálů může vést k poškození ledvin a podobně.

LN: Nemohu se ale také předávkovat vitaminy a minerály?
Samozřejmě že i vitaminy a minerály se můžete předávkovat – vždy záleží na správně zvolené dávce a délce užívání.

LN: Jak to v takovém případě na sobě poznám?
Mezi nejběžnější příznaky se může řadit nevolnost, až zvracení, kožní projevy, tedy vyrážka či olupování kůže, bolesti hlavy. Ale může dojít i k poškození jater či ledvin, a to hned zřejmé není…

LN: Pro koho jsou vitaminy a minerály nejdůležitější?
Vitaminy a minerály jsou nezbytné pro všechny, protože bez nich by náš organismus nemohl správně fungovat. Je spíš otázkou, kdo je schopen si je zajistit pouze přirozenou cestou, což třeba v zimních měsících může být problém, a kdo se raději spolehne na pomoc různých vitaminových doplňků stravy.

LN: Mimo sezonu sběru ovoce a zeleniny obvykle nakupujeme exotické potraviny. Mohou být některé nebezpečné?
Někteří lidé tvrdí, že exotické potraviny pro nás nejsou úplně vhodné, protože máme trochu jiný metabolismus než lidé žijící v oblastech, kde toto ovoce zraje. A že naše ovoce lze na zimu uskladnit a využívat až do jara. Navíc si musíme přiznat, že tropické ovoce k nám cestuje z velkých dálek, sklízí se nezralé. Myslím si ale, že si exotickým ovocem můžeme zpestřit jídelníček. Ale jak už platí odpradávna – všeho s mírou, nenahrazovat naše přirozené zdroje pouze exotikou.

Autor: