130 let
Vhodnou dietu by měl vždy „naordinovat“ lékař, jinak hrozí i zhoršení problémů.

Vhodnou dietu by měl vždy „naordinovat“ lékař, jinak hrozí i zhoršení problémů. | foto: Shutterstock

Doporučujeme

Zázrakem se zhubnout nedá. Důležitá je změna jídelníčku a pohyb

Zdraví
  •   6:23
Různé rady, jak se dá dostat ke štíhlé linii, najdete všude. Třeba: Vynechte lepek, pijte jen ovocné a zeleninové šťávy, zapomeňte na sacharidy a detoxikujte se pomocí aktivního uhlí. Odborníci však radí spíš více pohybu a rozumnou změnu jídelníčku.

Stačí pár rádoby vědeckých vět, k tomu doporučení vždy dokonale krásných a štíhlých celebrit a zázračná dieta je na světě. Jen ji nabídnout lidem, kteří se marně snaží zhubnout. Vdobě novoročních předsevzetí, která přicházejí po tradičním vánočním obžerství, jsme vůči „zaručeným hubnoucím radám“ zranitelní téměř všichni. Jak se tedy vyhnout blamáži?

Víte, kdo vám radí?

Pro začátek se vyplatí popřemýšlet nad tím, kdo je zdrojem informací. Je obrovský rozdíl mezi vzděláním a kvalifikací lékaře obezitologa či nutričního terapeuta nebo specialisty, kteří museli absolvovat lékařskou fakultu, a tím, co o výživě tuší dnes tolik populární výživoví poradci.

Úspěch při hubnutí? Práce s psychikou

„Nutriční terapeut a nutriční specialista během vysokoškolského studia musí projít anatomií, fyziologií, patofyziologií, interní medicínou a mnoha dalšími náročnými předměty, díky kterým zná podstatu nemocí a vliv dietních opatření na ně,“ popisuje internista Lukáš Zlatohlávek, který na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy zodpovídá za výuku nutričních terapeutů a specialistů. Komplexní znalosti jsou velmi důležité při péči o lidi s obezitou, kteří často trpí hned několika zdravotními problémy současně.

Zdánlivě stejně vypadá slovní spojení „výživový poradce“. Ale pozor, za něj se může prohlásit doslova kdokoliv. „Výživovým poradcem se může stát třeba ten, kdo si na internetu přečte něco o jídle a rozhodne se, že rozumí lidské výživě,“ upozorňuje doktor Zlatohlávek. Už proto by neměli výživoví poradci udílet rady nemocným lidem. „Absolventům ,google univerzity‘ obvykle nechybí značné sebevědomí, se kterým radí klientům,“ shrnuje lékař Maroš Rudnay, zakladatel slovenskočeské skupiny Lovci šarlatánů, kteří se snaží vyvracet mýty v oblasti medicíny.

Nestačí „jen tak“ méně jíst a více se hýbat. Odborník poradí, co potřebuje právě vaše tělo.

Doslova zárukou podvodu jsou pak měření na „biorezonančních“ přístrojích slibujících diagnostiku celé řady chorob na základě připojení na pár elektrod či „analýza“ z živé kapky krve nebo slin. „Nejrůznější pseudoodborníci na diety na nás chrlí rady s jasnou finanční motivací. Vědí, že když jejich klient selže a opět přibere, po čase se vrátí zpět do jejich náruče,“ říká rozhodně obezitoložka Dita Pichlerová, která působí na pražské OB klinice.

Cukr je zlo a lepek taky. Vážně?

Dalším signálem, že se „zaručenými radami“ je něco v nepořádku, bývá jejich radikálnost. Vposlední době je to zejména požadavek na naprosté vyloučení lepku či všech sacharidů ze stravy s tím, že pouze tak lze dosáhnout vytoužené štíhlé linie. „Je to holý nesmysl, člověk má mít stravu pestrou a racionální,“ žasne doktor Zlatohlávek nad momentálně populárními mýty. Vyloučení lepku, pokud člověk netrpí celiakií nebo alergií na lepek, může vést ke snížení hmotnosti, pokud jedlík vynechá knedlíky, hutné omáčky či velké množství sladkostí. Stejně tak ale může při této „dietě“ přibrat, když celozrnné pečivo nahradí průmyslově zpracovanými bezlepkovými pokrmy.

Co dělá obezita s lidským tělem

Skutečně efektivní je takový způsob hubnutí, který dokáže člověk přijmout za svůj a nevnímá jej jako mučení. Zvětšená tuková tkáň v organismu souvisí s řadou chorob a současně komplikuje jejich léčbu.

Mozek a nervová soustava: mozková mrtvice, migréna, demence, deprese, syndrom karpálního tunelu, roztroušená skleróza

Dýchací soustava: astma, spánková apnoe (zastavování dechu při spánku)

Srdce a oběhový systém: vysoký krevní tlak, ateroskleróza, srdeční infarkt, hluboká žilní trombóza, plicní embolie, postižení tepen, ischemická choroba srdeční

Endokrinní systém: cukrovka 2. typu

Ledviny a vylučovací soustava: chronické selhání ledvin, nádory ledvin, inkontinence

Trávicí trakt: reflux (odtok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu), ztukovatění jater, žlučové kameny, nádor jater, nádor tlustého střeva a konečníku, rakovina slinivky, nádor žaludku

Reprodukční orgány:

Ženy: poruchy menstruačního cyklu, cysty ve vaječnících, neplodnost, komplikace během těhotenství, včetně potratu, vrozené vady plodu, častější komplikace při porodu, včetně nutnosti provést císařský řez, rakovina dělohy

Muži: erektilní dysfunkce, neplodnost, horší kvalita i pohyblivost spermií, nádory prostaty

Kůže: otok končetin, nádor kůže, plísňová onemocnění, ekzémy

Pohybový aparát: artritida, artróza, dna, bolesti zad

Úplné vynechání všech sacharidů, které doporučuje ketonová či Atkinsova dieta, sice vede k rychlému úbytku hmotnosti, ale po pár dnech se dostaví únava, vyčerpání a značná podrážděnost. Dlouhodobě není možné se takto stravovat, jinak hrozí poškození zdraví a také nechtěný jojo efekt.

Stejně nerozumné, ale také módní je hubnutí pomocí ovocných a zeleninových šťáv či koktejlů. Opět může dojít k rychlému poklesu váhy, která se brzy po návratu k běžnému stravování vrací zpět. Nemluvě o pocitu hladu a únavy během tohoto „hubnoucího“ režimu.

K podivným novinkám patří i hubnutí pomocí aktivního uhlí, což není nic jiného než dostupné léčivo proti průjmu. Údajně má tělo zbavit toxinů, a tak vylepšit trávení, vyhladit pokožku i dodat ztracenou energii. Ve skutečnosti se ale nestane vůbec nic, snad kromě pravděpodobné zácpy.

Jezte lépe a více se hýbejte

Možná to pro vás bude zklamání, ale skutečně fungující rady k hubnutí nejsou nijak nové a ani překvapivé. „Zákon zachování energie platí bez ohledu na momentální trendy v časopisech,“ usmívá se obezitolog Martin Matoulek, který působí na III. interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Základní myšlenka efektivního hubnutí je velmi jednoduchá: vydat více energie, než člověk přijme. Aby to fungovalo, je na místě upravit jídelníček a více se hýbat. Ani jedno ale neznamená drastické změny, právě naopak. Skutečně efektivní jsou ty změny, které dokáže člověk přijmout za své a nevnímá je jako mučení.

„Dlouhodobá změna jídelníčku a pravidelný pohyb jsou sice náročnější než ,zázračná‘ pilulka nebo dieta, které mají zajistit hubnutí bez námahy, ale na rozdíl od nich skutečně fungují,“ shrnuje Maroš Rudnay. Taková cesta není tak lákavá jako polykání „tukožroutských“ pilulek, protože dává člověku do rukou zodpovědnost za vlastní zdraví. S tím může pomoci nutriční terapeut či v případě náročnějších situací i obezitolog. Dobrou volbou jsou třeba kurzy společnosti STOB (www.stob.cz). Ta pořádá také kurzy zaměřené speciálně na muže a jejich potřeby.

Autor: