• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Hubnutí - ilustrační foto.

Hubnutí - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Zázrakem se zhubnout nedá a pozor na falešné ‚odborníky‘

Zdraví
  •   9:22
Různé rady, jak se dá dostat ke štíhlé linii, najdete všude. Třeba: Vynechte lepek, pijte jen ovocné a zeleninové šťávy, zapomeňte na sacharidy a detoxikujte se pomocí aktivního uhlí. Odborníci však radí spíš více pohybu a rozumnou změnu jídelníčku.

Stačí pár rádoby vědeckých vět, k tomu doporučení vždy dokonale krásných a štíhlých celebrit a zázračná dieta je na světě. Jen ji nabídnout lidem, kteří se marně snaží zhubnout. V době novoročních předsevzetí, která přicházejí po tradičním vánočním obžerství, jsme vůči „zaručeným hubnoucím radám“ zranitelní téměř všichni. Jak se tedy vyhnout blamáži?

Pro začátek se vyplatí popřemýšlet nad tím, kdo je zdrojem informací. Je obrovský rozdíl mezi vzděláním a kvalifikací lékaře obezitologa či nutričního terapeuta nebo specialisty, kteří museli absolvovat lékařskou fakultu, a tím, co o výživě tuší dnes tolik populární výživoví poradci. „Nutriční terapeut a nutriční specialista během vysokoškolského studia musí projít anatomií, fyziologií, patofyziologií, interní medicínou a mnoha dalšími náročnými předměty, díky kterým zná podstatu nemocí a vliv dietních opatření na ně,“ popisuje internista Lukáš Zlatohlávek, který na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy zodpovídá za výuku nutričních terapeutů a specialistů. Komplexní znalosti jsou velmi důležité při péči o lidi s obezitou, kteří často trpí hned několika zdravotními problémy současně.

Zdánlivě stejně vypadá slovní spojení „výživový poradce“. Ale pozor, za něj se může prohlásit doslova kdokoliv. „Výživovým poradcem se může stát třeba ten, kdo si na internetu přečte něco o jídle a rozhodne se, že rozumí lidské výživě,“ upozorňuje doktor Zlatohlávek. Už proto by neměli výživoví poradci udílet rady nemocným lidem.

Ve středeční příloze medicína a věda si dále přečtěte:

  • Kila navíc ohrožují srdce i plodnost
  • Když jste v kondici, mírná nadváha nevadí
  • Ötzi měl žaludeční problémy
Autor: