Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zdravá čokoláda v pilulkách. Prospívá cévám, ale nechutná

Čokláda a kakaové boby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čokláda a kakaové boby | foto: Shutterstock

NEW YORK Tohle by mohla být noční můra Willyho Wonky z filmu Karlík a továrna na čokoládu. Zdravá čokoláda prostá kalorií, ale i příjemné chuti. Navíc v pilulkách jako výživový doplněk, jejichž prodej roste rychleji než prodej čokolády. Zdravotní účinky kakaovým tabletám nedávno přiřkly také evropské úřady, vědci však upozorňují, že fungovat může spíše placebo efekt.

Řada předních výrobců čokolády a cukrovinek se v posledních letech vrhla na prodej či alespoň vývoj tablet s flavanoly, což jsou látky obsažené v kakau. Některé vědecké výzkumy dokázaly, že jejich konzumace pomáhá udržet elasticitu cév, což může předejít problémům s krevním oběhem. Společnost Barry Callebaut AG, největší světový producent čokolády, letos uspěla u Evropské komise s požadavkem, aby mohla toto tvrzení uvádět u výrobků, jejichž prodej chce v Evropě zahájit příští rok.

Kakaové flavanoly v tabletkách či v prášku rozpustném ve vodě prodává také potravinářská společnost Mars, známá svými sladkými tyčinkami. Balení 90 tablet doporučené jako měsíční dávka vyjde ve Spojených státech na 45 dolarů (téměř 1200 korun).

Podle statistik Euromonitoru prodej módních výživových doplňků, mezi něž se flavanolové tablety řadí, v posledních pěti letech vzrostl o 23 procent, když za ně kupující utratili 51 miliard dolarů. U tmavé čokolády přitom prodej za stejné období vzrostl „jen“ o 13 procent.

Analytička Euromonitoru Lauren Brandyová poznamenala, že ačkoli flavanol „nevyřeší srdeční nemoci jako mávnutí kouzelného proutku, jak někteří naznačují“, má šanci na úspěch u starších lidí, kteří se obávají cévních onemocnění. Mladší lidé jej ale za čokoládu sotva vymění. „Když kakao zbavíte čokolády, není moc lákavé,“ konstatovala Brandyová.

Výrobci kakaových pilulek lákají konzumenty na fakt, že stejné množství flavanolů jako v tabulce mléčné čokolády dostanou v tabletě, která na rozdíl od sladké pochutiny neobsahuje žádný tuk a jen minimum kalorií. Vědci přitom upozorňují, že je informace o zdravotních účincích flavanolů nutno brát s velkou rezervou.

„Tohle nemá s vědou nic společného. Pokud vůbec něco, věda ukazuje, že výživové doplňky mají silný placebo efekt,“ říká profesorka Marion Nestleová z newyorské univerzity zabývající se studiem potravin a výživy. Lidé by podle ní měli k podobným tabletám přistupovat s rozumem a nespoléhat na to, že jim zaručí zdraví.

Jak poznamenává agentura Bloomberg, ostražité je také americké ministerstvo spravedlnosti. To nedávno kvůli podvodům týkajících se výživových doplňků potrestalo více než stovku společností.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!