Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdravotní pojištění pro osoby s nízkými příjmy podraží

Zdraví

  12:27
Placení vyšších měsíčních záloh za zdravotní pojištění a možnost rychleji změnit zdravotní pojišťovnu – to jsou nejviditelnější letošní změny ve zdravotnickém systému.
Nemocnice, ilustrační foto

Nemocnice, ilustrační foto foto: Shutterstock

Minimální měsíční zálohy na zdravotní pojistné, které vybírají zdravotní pojišťovny, se i tento rok zvyšuje. Zejména pro lidi, kteří si platí své zdravotní pojištění sami, je důležité zaznamenat změnu ve výši minimální částky, již je třeba pojišťovně posílat. Živnostníci neboli osoby samostatně výdělečně činné musí od ledna platit minimální měsíční zálohu na pojistné ve výši 1823 korun. V loňském roce to bylo míň, 1797 korun. Je to sice rozdíl jen pár korun, ale když je správně nezaplatíte, poroste vám penále.

Zdravotním pojišťovnám tuto minimální sumu odvádí více než polovina všech živnostníků. A určitě je dobré připomenout, že zálohu na pojistné musí hned začít platit i ti lidé, kteří se samostatnou výdělečnou činností v roce 2016 teprve začínají.

Zvyšují se také minima pojistného za zaměstnance a za osoby bez zdanitelných příjmů. V obou těchto případech činí 1337 korun měsíčně (zatím to bylo 1242 korun). V případě zaměstnanců tuto částku odvádí zaměstnavatel, takže ti se o to starat sami nemusí. Zato lidé žijící bez zdanitelných příjmů, aniž by byli důchodci či nahlášení nezaměstnaní, si toto pojistné musí platit sami. Jsou to například osoby v domácnosti, které nepečují o malé děti, studenti škol neuznaných ministerstvem školství za součást systému soustavné přípravy na budoucí povolání a podobně.

Zvyšují se také prostředky, které do zdravotního pojištění odvede stát za „své“ pojištěnce. Těmi jsou zejména důchodci, děti, nahlášení nezaměstnaní, lidé na rodičovské dovolené a další. V tomto případě se platba pojistného zvyšuje z dosavadních 845 korun na nynějších 870 korun měsíčně. Peníze platí stát, ale nemusí uškodit se ve své zdravotní pojišťovně zeptat, jestli je všechno v pořádku a platby skutečně docházejí.

Díky zmíněným vyšším odvodům pojistného budou mít zdravotní pojišťovny vyšší přísun peněz. „Na péči o klienty vynaloží naše pojišťovna v roce 2016 o téměř sedm miliard korun více než v roce 2015,“ uvádí například mluvčí největší, Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Ve středeční příloze medicína a věda si dále přečtěte:

  • * Odchod lékařů a spor o platy neskončí
  • * Nové zákony ve zdravotnictví
  • * Vědecké průlomy roku 2015
Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat