Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdravotnictví je jako hokynářství. Lidé by měli za plomby zaplatit, říká zubař

Zdraví

  6:58
Zubaři chtějí, aby si pacienti platili obyčejné amalgámové plomby. Stejný názor má i zubní lékař Adam Šíma z Dentální kliniky Stuchlík. „Na jednu stranu slyšíme nářky, že si všichni platíme zdravotní pojištění a měli bychom mít tedy amalgámové výplně “zdarma”, ale podívejte se na to jiným pohledem: lidé, kteří si zuby poctivě čistí, se skládají na zubní péči lidem, kteří se o zuby nestarají vůbec. To je fér?“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.
Čištění zubů - ilustrační foto.

Čištění zubů - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Myslíte si také, ze by lidé měli platit i za obyčejné plomby?
Ano. Naše veřejné zdravotnictví má sice rozpočet 250 miliard, ale nemůžeme léčit tisíce kuřáků s rakovinou plic i zubní kazy lidí, kteří v životě nedrželi v ruce mezizubní kartáček. Detailně víme, jak zubní kaz vzniká, a jak mu předejít. Co by dali lékaři jiných oborů za to, kdyby dovedli nemocem tak snadno předejít jako zubaři? Na jednu stranu slyšíme nářky, že si všichni platíme zdravotní pojištění a měli bychom mít tedy amalgámové výplně “zdarma”, ale podívejte se na to jiným pohledem: lidé, kteří si zuby poctivě čistí, se skládají na zubní péči lidem, kteří se o zuby nestarají vůbec. Je to fér?

Lidovky.cz: Za návštěvu zubaře lidé zaplatí už teď nemalé peníze. Nepovede to k tomu, že lidé budou chodit k lékaři méně?
Prevence je nejlevnější péče. Výrazně dražší je léčba už vzniklých nemocí a ještě dražší pak léčba jejich komplikací. Problém je, že hlavní preventivní péči musí provádět člověk sám, a to tak, že poctivě a hlavně správně a efektivně čistí zuby. Pokud nadáváme zubařům za vlastní nově vzniklé kazy, je to jako zlobit se na trenéra ve fitku, že máte pupek, když po tréninku doma sníte dvě tabulky čokolády. Ti, kdo se o své zuby starají, zubaře vlastně nepotřebují, a přímé náklady na návštěvu zubaře jsou minimální.

Zubaři chtějí, aby si lidé platili obyčejné plomby

Lidovky.cz: Kolik se domníváte, že by měla amalgámová plomba stát?
Zdravotnictví je jako hokynářský krám. Ničím se neliší. Cena ošetření by se měla odvíjet od toho, jak dlouho výplň zubař tvoří a kolik stojí provoz praxe na minutu. Jsou li náklady na provoz praxe 40 korun na minutu a výplň lékař dělá 60 minut, dostaneme se prostým vynásobením k částce 2400 korun. Pokud pracujete pod náklady, můžete praxi za měsíc zavřít. Čím lepší výplně lékař dělá, tím více času musí prací strávit. Z čistě ekonomického pohledu člověka, který investuje do moderních technologií a snaží se pracovat poctivě, tedy obvykle bez spolupráce s pojišťovnami, je přetahování stomatologické komory a pojišťoven o desetikoruny vysloveně symbolickou politickou záležitostí.

Lidovky.cz: Jak jsou na tom Češi s prevencí?Člověk od člověka. Nelze zobecňovat. Řekl bych to takto: lépe než v Mongolsku, hůř než ve Švýcarsku.

Lidovky.cz: Jak vzniká zubní kaz a jak mu předejít?Příčina vzniku zubního kazu je velmi detailně známá. Vzniká působením bakteriemi produkovaných kyselin v místech, kde dlouhodobě špatně čistíme. Pasty, fluoridy, škrabky na jazyk a podobné vynálezy nikoho od kazu nespasí. Jediná účinná prevence je vhodný měkký kartáček s rovně střiženými vlákny, mezizubní kartáčky a nebýt líný.

 

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat