26. ledna 2011 15:41 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Žena porodila dítě díky unikátní transplantaci. Lékaři mluví o zázraku

Novorozenec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozenec - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRUSEL Belgická média píší o malém medicínském zázraku. Ženě, která kvůli předčasné menopauze vyvolané léčbou vážné choroby přišla před léty o možnost mít děti, se díky unikátní transplantaci vaječníkové tkáně od sestry narodila zdravá holčička.

"Jde o světovou premiéru, neboť je to první transplantace vaječníkových tkání mezi dvěma sestrami, ač nejde o dvojčata, která vedla k narození," podotkl Jacques Donnes z univerzitní bruselské nemocnice Saint-Luc, tedy šéf týmu, který za tímto lékařským počinem stojí.

"Tato medicínská světová premiéra je důsledkem dvojího vítězství života," napsal dnes list Le Soir. První se podle něj odehrálo již v roce 1992, kdy život zvítězil nad nemocí. Tehdy patnáctiletá dívka totiž onemocněla vážnou genetickou chorobou, která vyprovokovala problém s hemoglobinem (krevní barvivo). Její sestra jí tehdy poskytla kostní dřeň, aby si dívka mohla dál vytvářet normální červené krvinky. Léčbu ale provázela i chemoterapie a radioterapie. Ty ale u mladé dívky způsobily, jak to v podobných případech prý bývá, předčasnou menopauzu, po níž ženy normálně přijdou o možnost mít děti.

ČTĚTE DÁLE:

Dítě by mohla donosit příbuzná rodičů, slibuje nový zákon

V roce 2009, tedy o 17 let později, už vyléčená dívka s partnerem začala toužit po dítěti. V medicíně už řadu let existují techniky, které po léta umožňují díky mrazu uchovávat různé tkáně a třeba i části vaječníků. Díky nim je pak možné po uzdravení nemocným pomoci otěhotnět. V roce 1992 ale takové metody ještě v Belgii nebyly, takže žádný "materiál" z nemocné dívky nemohl být "zakonzervován".

Le Soir podotýká, že je samozřejmě možné pokusit se o to nechat si darovat vajíčka od jiné ženy, avšak nejde rozhodně o zaručenou techniku. A zde přichází zmiňované druhé vítězství života, píše deník. Tým vědců totiž přišel s poněkud "bláznivým" nápadem: poskytnout tkáň od sestry. To by teoreticky vyžadovalo dlouhou a složitou léčbu, která navíc může komplikovat těhotenství a také vystavit nebezpečí budoucí maminku.

Avšak v tomto případě sehrálo roli to, že v roce 1992 byla použita při léčbě dřeň od zdravé sestry. I tak ale bylo třeba zajistit, aby ženino tělo tkáň od sestry přijalo, jako kdyby šlo o její vlastní, tedy tak, jak je to v řídkých případech u jednovaječných dvojčat. "A zde se odehrál zázrak," píše Le Soir, který ale není jediným, který o případu píše jako o zázraku.

Naděje pro neplodné páry?
Dva lékařské týmy provedly v extrémně krátkém čase první část výměny. Rychlost má vliv na snížení rizik, které to může přinést. Následovala práce expertů na mikrochirurgii, takže za půl hodiny bylo vše hotovo. "Zázrak pokračoval," dodává deník. Po třech a půl měsících se neobjevily žádné náznaky toho, že by tělo tkáň nepřijaly, naopak se po více než 18 letech spustila funkce vaječníku.

Žena pak pomocí umělého oplodnění otěhotněla a v úterý se jí narodila zdravá holčička vážící 3,15 kilogramu. Deník podotýká, že by tato světová premiéra mohla otevřít cestu některým párům, které trpí podobnými problémy, a obecně boji proti neplodnosti.

Lidovky.cz, ČTK