Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ženská zbraň na násilníky: kondom, který je pastí na penisy

Zdraví

  11:37
JOHANNESBURG/PRAHA - Násilníci by si měli dávat pozor. Lékařka z Jihoafrické republiky vymyslela takzvaný 'zubatý kondom' proti znásilnění. Jak funguje? Žena si ho zavede podobně jako tampon, uvnitř prezervativu jsou ostré zoubky, které se v případě hrubého vniknutí zachytí na penisu muže. Následky jsou pro něj velice bolestivé.

Jihoafrická lékařka Sonnet Ehlersová vymyslela tzv. zubatý kondom, který má ochránit ženy před znásilněním. foto: Reprofoto

Jihoafrická lékařka Sonnet Ehlersová vzpomíná na chvíli před 40 lety, kdy měla noční službu na pohotovosti a dovnitř vešla zničená oběť znásilnění. Oči měla jako bez života, byla jako mrtvola.

"Podívala se na mě a řekla: 'Kéž bych tam dole měla zuby'. Slíbila jsem jí, že jednou udělám něco, abych pomohla lidem, jako je ona," uvedla lékařka, která během nynějšího fotbalového mistrovství světa představila svůj vynález - "zubaté" ženské kondomy Rape-aXe.

Žena si latexový femidom, jak se ženským kondomům říká, zasune podobně jako tampon. Uvnitř jsou rozeklané řady zahnutých háčků, které se zachytí na penisu muže, pokud do ženy násilím vnikne, vysvětlila Ehlersová zpravodajskému serveru CNN. Jakmile se kondom zachytí, může jej odstranit jen lékař a ten by se měl postarat o to, aby ještě předtím informoval policii.

"Bolí to. Muž s tím nemůže močit ani chodit," vysvětlila Ehlersová. "Když to zkusí sundat, zachytí se háčky ještě pevněji ... neproniknou ale kůží, a tak nehrozí krvácení." Lékařka prodala svůj dům a auto, aby mohla projekt Rape-aXe zahájit a chce pod dohledem rozdat 30 tisíc obranných femidomů zdarma během fotbalového šampionátu.

"Radila jsem se s inženýry, gynekology i psychology, aby mi pomohli navrhnout design a zajistit jeho bezpečnost," uvedla. Po zkušebním období by měly být ochranné prezervativy dostupné za cenu v přepočtu zhruba 40 korun. "Ideální by bylo, kdyby si tohle ženy braly, když jdou na nějakou schůzku naslepo nebo do míst, kde se necítí bezpečně," dodala matka dvou dcer.

Kritici ovšem tvrdí, že ženský kondom není dlouhodobým řešením a navíc hrozí, že muž, který se do jeho pasti chytí, si zlost vybije na ženě zvýšeným násilím.

Podle organizace Human Rights Watch (HRW) patří Jihoafrická republika k zemím s největším počtem znásilnění na světě. Ve většině afrických zemí přitom odsouzení mužů za znásilnění nejsou běžná; ženy, které se stávají jeho obětí, nemají bezprostřední přístup k lékařské péči a testy DNA, jež by zajistily důkaz proti konkrétnímu muži, nejsou dostupné.

Autoři: ,

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...