9. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nechtěné letní potíže žen. Jak na vaginální mykózy?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Gynekologické problémy - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gynekologické problémy - ilustrační foto. | foto: REPROFOTO

Některé ženy často trápí nepříjemné kožní plísně a také vaginální mykózy. V létě se vše navíc zhoršuje. Dá se s tím něco dělat?

Vstupní branou pro vznik kožních plísní jsou opruzeniny, které se tvoří ve vlhkých záhybech kůže, jež dostatečně „nevětrají“, například v tříslech, v podpaží nebo hýždích. Nejdůležitější prevencí před jejich vznikem je oblečení ze vzdušných materiálů, které odvádí vlhkost od pokožky, a dostatečná hygiena. Postižené místo je dobré zklidnit kalciovou mastí, a pokud problémy přetrvávají, sáhnout po některém z antimykotických přípravků.

Řešení vašeho problému ale bude pravděpodobně složitější než jen lokální léčba. Častý výskyt vaginálních mykóz a kožních plísní může mít širší souvislosti. Ovlivnit je přitom můžete nejen léky, ale i úpravou životního stylu.

Vaginální mykózy stejně jako plísňová onemocnění kůže souvisí s celkovým zdravotním stavem. Častěji onemocní ženy, které trpí dalším chronickým onemocněním, například cukrovkou, chorobami štítné žlázy nebo často užívají antibiotika.

Negativně se na těchto problémech podepisuje i stres a psychické vypětí. „Na otázku, proč se některým ženám vaginální mykózy neustále vracejí, neexistuje bohužel jednoznačná odpověď. Ví se však, že ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s lokální imunitou ve vaginální tkáni,“ říká odborník na imunitu Karel Nouza z pražského Centra klinické imunologie. „Každé opakování nemoci v poměrně krátkém časovém rozmezí upozorňuje také na to, že nemusí být úplně v pořádku imunita,“ vysvětluje odborník.

První pomocí jsou ve vašem případě léky, které se užívají lokálně, ať v podobě vaginálních čípků či globulí, nebo lokálních kožních mastí. Dobré by bylo také přemýšlet o posílení imunitního systému. Řešením může být nasazení léků systémové enzymoterapie. Enzymy řídí správné fungování imunity a dokážou ji posílit, když dojde k jejímu oslabení. Současně se podílí na likvidaci infekcí nejrůznějšího původu.

Připravila Ludmila Hamplová
  • 0Diskuse