Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ženy dbají na prevenci. Na screening rakoviny prsu chodí 60 % procent

Zdraví

  13:27
PRAHA - Na více než desetinásobek stoupla účast žen ve screeningu rakoviny prsu od spuštění programu v roce 2002. V počátcích podle zakladatele programu pofesora Jana Daneše chodilo šest procent žen, v roce 2013 překročila účast 60 procent a po zavedení adresných pozvánek se letos přiblíží 70 procentům.
Vyšetření rakoviny prsu mamografem. Ilustrační foto.

Vyšetření rakoviny prsu mamografem. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle primářky Miroslavy Skovajsové roste účast i proto, že se daří zbavovat ženy strachu. Stále se ale zhruba deset procent bojí, že přijdou pozdě. Na osvětu o prevenci rakoviny prsu se zaměří letos už patnáctý růžový pochod proti rakovině prsu, který projde Prahou 6. června.

Nádor mozku neznamená konec. Lékaři hledají novou léčbu

V ČR byla loni rakovina prsu zjištěna u zhruba sedmi tisíc žen. „Myslím si, že se ztratila ta panická hrůza a spíše se objevuje motivující obava, která ženy zvedne a přivede k vyšetření,“ řekla ČTK předsedkyně Asociace mamodiagnostiků a primářka pražského Mamacentra Háje Skovajsová. Změně postoje podle ní odpovídají i česká data. Přibývá nálezů prvních stadií, tedy nehmatných nádorů, snižují se druhá stadia, což jsou už hmatné nádory. „Nesmírně se snížila třetí stadia, kdy jsou už postiženy spádové uzliny. Bohužel deset procent žen přichází s lokálně pokročilou chorobou, to je posledních dvacet let pořád stejné,“ uvedla.

Stejně jako jinde na světě, a to i v zemích s tradicí screeningu téměř čtyřicetiletou a až 90 procentní účastí, zůstává v ČR skupina neoslovitelných žen, které si nejdřív myslí, že nález zmizí, potom hledají neověřené pomoci a k lékaři přijdou ve stádiu, kdy už jim není pomoci. Se vzděláním to podle primářky nesouvisí, měla i vysokoškolsky vzdělané pacientky, které přišly až poté, co si prsa „léčily“ kozlíkovou mastí a čekaly na zázrak. Častěji jsou pod vlivem strachu starší ženy.

Vzhledem k tomu, že se daří objevovat nádory ve stále nižším stadiu, má ČR nyní pátou nejnižší úmrtnost žen na rakovinu prsu v Evropě. Výskyt tohoto onemocnění je přitom velmi vysoký, Česká republika je na 18. místě. „Takže je vidět, že chodit na screening se vyplatí,“ poznamenala primářka.

Připomněla, že i když žena chodí na screening, měla by provádět samovyšetření prsu, návody jsou na internetu. U žen do 40 let je prsní žláza těžce přehledná, doporučuje se jim, aby se jednou za dva roky nechaly vyšetřit ultrazvukem a ověřily si, zda jsou v pořádku.

Po dovršení 40 let by ženy měly začít s mamografií. „Věk mezi čtyřicítkou a padesátkou vnímáme jako nejrizikovější, tak tam radíme mamografii, nebo jakoukoli prevenci každý rok, a po padesátce až do konce života mamografii jednou za dva roky,“ řekla. Zdravotní pojišťovny hradí preventivní mamografii jednou za dva roky ženám od 45 let věku.

Start růžového pochodu je ve 12 hodin ze Staroměstského náměstí, cílem je Rohanský ostrov. Podobné pochody se konají v 58 zemích. Jako vstupenka slouží tričko za 399 korun, pro ženy růžové s obrysem srdce, pro muže šedé s obrysem růžové kravaty. Na obou je drobný nápis „Pro ni, pro něj, pro děti, pro Tebe, pro zdravá prsa“.

Autoři: ,

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...