Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ženy v 50 letech mají lepší paměť než muži, dokázali vědci

Zdraví

  20:28
ŘÍM - Ženy v 50 letech jsou schopny pamatovat si více výrazů a dokážou to mnohem rychleji než stejně staří muži. Vyplývá to ze studie Londýnské univerzity, o které informoval italský deník Corriere della Sera.

Manželé - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vědci podrobili 9600 mužů a žen ve věku 50 let sérii testů, jimiž měřili kapacitu paměti. Ženy při těchto testech vždy dosahovaly lepších výsledků.

Experti požádali například dobrovolníky, aby si zapamatovali deset výrazů a pak je opakovali, nejprve po uplynutí dvou minut, pak po uplynutí pěti minut. V prvním případě byly ženy lepší než muži o pět procent, ve druhém dokonce o osm procent. Ve všech případech se paměť žen ukázala být lepší a rychlejší, především v delších časových intervalech.

Podle autorů studie Matthewa Browna a Briana Dodgeona mohou být vysvětlení rozmanitá a londýnský výzkum si nečinil nároky na to, aby se jimi detailně zabýval. Ochabující paměť je nepochybně jasným signálem stárnutí a skutečnost, že něžná část lidstva stárne lépe a dlouhodoběji, není žádnou novinkou, napsal Corriere della Sera.

Autor: