12. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zhubněte pro zdraví. Nebezpečných je i pár kilo navíc

Hubnutí - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hubnutí - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

I když se cítíte dobře a máte „jen“ pár kilo nadváhy, můžete být ohroženi zdravotními problémy souvisejícími s nadbytečnými kilogramy více než člověk, který je skutečně obézní.

„Ve větším nebezpečí jsou tzv. štíhlí obézní, tedy lidé s BMI jen v pásmu nadváhy, nebo dokonce v normě, kteří ale mají vysoké procento tuku nahromaděného v oblasti pasu. Protože jejich hmotnost ještě není v pásmu obezity, nemají důvod chodit k lékaři a nemusí se na závažná civilizační onemocnění, kterými mohou trpět, včas přijít,“ vysvětluje obezitolog Martin Matoulek ze III. interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a odborný garant edukačního projektu Žij zdravě. Právě tuk nahromaděný v oblasti pasu zvyšuje riziko rozvoje metabolického syndromu, souboru onemocnění, která výrazně zvyšují riziko úmrtí.

Hubnutí ze zdravotních důvodů má tedy význam. Lidé s normální hmotností jsou také méně ohrožení civilizačními chorobami. Například diabetes II. typu, který přímo souvisí s nezdravým životním stylem, se vyskytuje u obézních lidí téměř třikrát častěji. „Vysoký krevní tlak se vyskytuje téměř u poloviny obézních, zatímco v celé populaci se vyskytuje jen zhruba u pětiny lidí,“ dodává obezitolog.

Pokud zhubnete, snížíte i riziko aterosklerózy, a tedy onemocnění jako infarkt myokardu nebo cévní mozkové příhody. Snížení váhy pozitivně ovlivňuje hladinu „špatného“ cholesterolu a triacylglycerolů v krvi a krevní tlak, které se podílejí na vzniku chorob srdce a cév.

„Obezita je také jedním z rizikových faktorů pro vznik některých zhoubných nádorů. Pokud obézní pacient ještě kouří, tak se rizika vzniku zhoubného nádoru nesčítají, ale násobí,“ varuje odborník. Týká se to zejména karcinomu tlustého střeva, konečníku a u mužů karcinomu prostaty. Normální hmotností také částečně předcházíte artróze nosných kloubů a některým psychickým problémům, zejména depresivním a úzkostným stavům.

Připravila Ludmila Hamplová

Najdete na Lidovky.cz