Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Živý zika virus ve spermatu přežívá až 14 dní, říká viroložka

Zdraví

  15:30
Virus zika se objevil už i v Česku - u dvojice turistů, která se vrátila z Martiniku a Dominikánské republiky. Může se nebezpečná epidemie rozšířit i v Česku?

O viru zika vědci stále nemají dostatek znalostí. foto: Reuters

„V drtivé většině případů se virus přenáší komářím kousnutím, kteří se v Česku nevyskytují. To by bylo největší nebezpečí, které ale naštěstí nehrozí. Nakažení lidé, u kterých se zika virus prokázal, pro své okolí infekční nejsou. Pozor si musí dávat jenom v sexuální oblasti,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Hana Zelená, vedoucí oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě.

Lidovky.cz: V Česku jsou nyní dva nakažení. Jak se nemocní s virem zika léčí?
Na podobné viry léky neexistují. Spíše se doporučuje léčba, která potlačí bolesti, popřípadě horečky. Doporučuje se klid na lůžku, dokud příznaky neodezní. Maximálně se doporučuje tak paralen. Toto onemocnění není nijak závažné. Člověka neohrožuje na životě, trvá maximálně týden a nezanechává žádné následky. Z tohoto hlediska se opravdu nejedná o vážnou chorobu. Doporučila bych zůstat doma, nechodit do práce a čekat až příznaky v několika málo dnech odezní.

Virus zika je snaživý cestovatel. Ohrožuje novorozence, zabít může i dospělého

Lidovky.cz: Je prokázáno, že zika virus se přináší spermatem. Jak dlouho by si měl muž dávat pozor, aby nenakazil partnerku?
Že se infekce spermatem přenáší je skutečně prokázané. Virus může být ve spermatu přítomen zhruba dva týdny - to je ještě přítomný živý virus. I po měsíci je jsou ale stopy viru ve spermatu prokazatelné a neví se, jestli je to konečná doba, nebo není. To se nedá potvrdit.

Lidovky.cz: Nakažení zika virem by podle ministra zdravotnictví měli mít chráněný sex až půl roku..
Aby měl člověk absolutní jistotu, je asi opravdu lepší chránit se celý půl rok a rozhodně se v této době nepokoušet o dítě. Stoprocentní jistota to ale není. Myslím, že nikdo ještě neurčil konečný termín toho, kdy virus už ve spermatu není přítomný.

Reportáž z místa

Lidovky.cz: Po odeznění příznaků a poté, co virus zmizí z těla, není problém pro ženu otěhotnět bez rizika?
To není úplně jisté, ale nepředpokládá se, že virus v ženském organismu přežívá dlouho. Dočetla jsem se, že jde většinou o muže - u těch zůstává virus v organismu déle. Jak dlouho je ale sperma infekční, to netuším. Nevím jestli se dělaly testy i s odstupem. Víme, že živý virus je v moči ještě po 14 dnech. Jak je to se spermatem, netuším. Řekla bych, že ještě není dostatečné množství informací, které by to potvrzovaly, či naopak vyvracely.

Lidovky.cz: Hrozí v Česku nějaké nebezpečí, že by se virus mohl šířit?
V drtivé většině případů se virus zika přenáší kousnutím komárů, kteří se ale v Česku nevyskytují. To by bylo největší nebezpečí, které ale naštěstí nehrozí. Nakažení lidé, u kterých se zika virus prokázal, pro své okolí infekční nejsou. Pozor si musí dávat jenom v sexuální oblasti.

Tříměsíční Daniel trpí mikrocefalií. Je jednou z mnoha obětí viru zika.
Co je a co způsobuje virus zika

Lidovky.cz: Jak lidé poznají, že jsou nakažení. Jaké jsou příznaky? Je možné, že si ani nevšimnou, že jsou nemocní?
Poznat to opravdu nemusí. Nakažený zika virem má podobné příznaky jako jsou například u chřipky, ale nedá se to zcela srovnávat. Platí ale, že nakažený v 80 procentech případů nemá žádné příznaky. To znamená, že pouze jedna pětina nakažených na sobě pozná, že něco není v pořádku. To, že se člověk opravdu nakazil, potvrdí či vyvrátí ve výsledku pouze laboratorní testy. V oblastech, ve kterých je zvýšené riziko nakažení se zika virem, se vyskytují i jiné infekce.

Lidovky.cz: Jak laboratorní testy probíhají?
Laboratorní testy jsou dvojí. Z krve a z moči. Z moči je to navíc podle mého názoru výhodnější, neboť virus se vylučuje delší dobu.

Virus zika v Česku

Lidovky.cz: Doporučila byste každému, kdo se ze zasažených oblastí vrátí, aby se nechal laboratorně testovat?
Myslím si, že to není nutné. Lidé by rozhodně měli být opatrnější a měli by pozorovat jestli se u nich neobjeví příznaky. A potom rozhodně vyhledat lékaře. Především doporučuji, aby si dávaly pozor těhotné ženy a raději do oblastí, které zasažené jsou, necestovaly.

Lidovky.cz: Vy a vaši kolegové máte živý zika virus v laboratoři. Jak jste se k němu dostali? Prý ho množíte v buňkách opičích ledvin..
Živý virus jsme si nechali přivézt kurýrem ze Španělska. A ano, je to poměrně známé. Viry, které jsou podobné zika viru, se dobře množí právě v buňkách opičích ledvin. Mohli bychom ho množit i na jiných buňkách, ale toto je nejlepší a nejrychlejší způsob.

Zika virus

Nyní se šíří už ve 34 zemích, kde nakazil miliony lidí. Onemocnění je sice zpravidla lehké, několik států (Brazílie, Francouzská Polynésie, Salvador, Venezuela, Kolumbie, Surinam) však hlásí komplikace: rodí se v nich více mnohem více dětí s mikrocefalií, než je obvyklé.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!