Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Živé překvapení se může vymstít, varuje před Vánoci veterinářka

Štěně labradora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěně labradora | foto: Shutterstock

Člověk vezme zvíře z jeho domoviny, dá ho do klece a začne ho krmit něčím, s čím se nikdy nesetkalo, hodnotí Radka Vaňousová, prezidentka Komory veterinárních lékařů.

LN Když dostaneme pod stromeček pejska nebo kočku, asi bychom měli mít podmínky pro jejich chov. Jaký „domácí mazlíček“ je vhodný pro rodinný dům, pro sídliště, pro děti?
Je nutné se dopředu zamyslet nad tím, jak náročný chov zvířete je, jaký má temperament, nároky na stravu, kolik času mu můžeme denně věnovat, zda jde o vhodné zvíře do rodiny s dětmi, co s ním bude o naší dovolené. Tohle je dobré předem probrat s chovateli nebo s veterinárními lékaři.

LN Zvířecí přátelé se často pořizují seniorům…
Pro seniory do bytu není vhodné pořizovat temperamentní zvířata velmi náročná na pohyb a výcvik. Stejně tak do rodin s malými dětmi bych nedoporučila malá plemena psů, které děti berou jako hračky. Zvířata pak podléhají úrazům typu přivření mezi dveře či přišlápnutí. Zvířátko jako překvapení se může vymstít. Darovat bychom je měli jen s důkladnou přípravou a se souhlasem obdarovaného.

Jak pomoci štěňatům s prvními krůčky v domácnosti?

LN Co když nám někdo přiveze nějaké exotické zvíře, navíc asi nelegálně?
Veterinární lékař v ordinaci nemá pravomoc zjišťovat, zda je zvířecí pacient chován legálně či nelegálně. To je úkol státní veterinární správy. Pokud se však klinickým vyšetřením zjistí podezření na týrání zvířete, vzniká veterináři ohlašovací povinnost. Jedná se však o delikátní záležitost a každé takové podezření se musí vyhodnotit individuálně.

LN Co radíte chovatelům exotických zvířat?
Veterinární lékař zabývající se touto problematikou může chovateli poskytnout informace týkající se chovu daného druhu. Nicméně v první řadě je to odpovědnost především chovatele, aby sám tyto informace nabyl, hlavně ještě před pořízením zvířete. Musím upozornit na zásadní věc. Dříve, než si jakékoli zvíře pořídím, musím zjistit, že mám v dosahu veterinárního lékaře, který je schopen poskytnout mu adekvátní péči. Proto je důležité si nejdříve situaci prověřit, vybraného veterinárního lékaře kontaktovat a domluvit s ním případné podmínky smluvního vztahu. Bez tohoto kroku je nezodpovědné si zvíře pořizovat.

LN Je vůbec možné, aby si exotické zvíře u nás zvyklo na domácí chov?
To je velice diskutabilní téma. Odolní jedinci si „zvyknou“. Zdaleka to však neznamená, že jim jsme schopni poskytnou podmínky, na které jsou po miliony let adaptováni. Čistě logicky – vyrveme jedince z lůna přírody, a je v zásadě jedno, zda přímo jeho nebo až jeho potomstvo narozené v zajetí, nacpeme ho do terária, klece či nějaké bedny s představou, že pro něj děláme to nejlepší, co můžeme. A začneme ho krmit povětšinou něčím, co ve své domovině neviděl ani v nejhorším snu. V praxi se bohužel setkáváme s nemocnými zvířaty, která jsou nemocná právě proto, že chovatelé nedodrželi ani minimální podmínky pro jejich chov.

LN Co mají udělat lidé, kteří výchovu podobného zvířete nezvládají?
Pokud mají ambice dál chovat zvířata, měli by si pořídit druh, který není pro chov tak náročný, předem si získat informace, být v kontaktu s ostatními chovateli, s veterináři a problémy řešit včas.

LN Znáte chovy, kde jsou skutečně životu nebezpečná zvířata?
Znám. A zná je asi každý. Zoologické zahrady. Pak jistě i cirkusy. Samozřejmě, že se vyskytují i soukromí chovatelé. Pokud jim radíme, pak především, aby dodržovali platnou legislativu.

Hadi číhající na leguána

LN Která zvířata jsou pro domácí chov zcela nevhodná?
Z hlediska nebezpečí pro člověka jsou rizikové všechny jedovaté druhy plazů a krokodýli. Zdraví ale mohou ohrozit i velké druhy hadů a pak i velké druhy ještěrů, jejichž kousnutí může způsobit nepříjemná poranění, i ztrátu prstu. Pavouci jsou jedovatí prakticky všichni, jejich nebezpečnost se odvíjí od míry jedovatosti, což závisí na druhu. Lidé říkají, že doma mají „opičky“. Pravděpodobně jsou tím myšleny drápkaté opičky. Původní legislativní pojem, který už byl ze zákona vyjmut – „nebezpečný druh zvířete“, zahrnoval druh, jenž vzhledem ke svým biologickým vlastnostem má zvláštní nároky na zacházení, umístění, krmení, případně ošetřování a je způsobilý ohrozit zdraví nebo život člověka. Drápkaté opičky tento pojem nezahrnoval, ostatní primáty však ano. Dnes jsou všichni primáti řazeni pod pojem „druh zvířat vyžadující zvláštní péči“.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.