Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zkuste kokosovou vodu. Pomůže ke štíhlé linii

Kokosová palma - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kokosová palma - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MANILA Madonna se pro ni zcela nadchla. Poslední módní hit, kokosová voda, může rozmnožit příjmy rolníků na Filipínách, kde je kokosů hojnost. Jediným problémem je doprava do závodů na plnění lahví či krabic s tímto nápojem, neboť tekutina se rychle kazí, píše agentura AFP.

Zpěvačky Madonna a Rihanna, baseballová hvězda Alex Rodriguez, modelka Gisele Büdchenová a basketbalista Kevin Garnett již udělali reklamu tomuto nápoji, jemuž se přičítají nejrůznější blahodárné účinky.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Filipínách, které jsou prvním světovým vývozcem produktů na bázi kokosového ořechu (zejména oleje), nechávají farmáři tuto vodu vytékat z ořechů, když z nich získávají dužinu.

"Zkazí se to už za pár dní, nevím, kdo by chtěl za takový nápoj platit," prohlašuje třiatřicetiletá Liezl Balmadedová, žena farmáře, která nikdy o Madonně neslyšela.

Neplést s kokosovým mlékem

Kokosová voda, kterou si nesmíme plést s kokosovým mlékem, se získává z ještě zelených ořechů. Na Západě ji někdy reklama vychvaluje jako zdravou alternativu sladkých limonád, která přispívá k zachování štíhlé linie, k hydrataci organismu a ke zlepšení imunity.

Export filipínské kokosové vody vzrostl v letech 2010 až 2011 osmkrát, na 16,76 milionu litrů, a od roku 2009 třicetkrát. V prvním pololetí loňského roku dosáhl podle posledních údajů filipínské agentury pro kokosové ořechy obrat v přepočtu 200 milionů Kč.

To však je velmi málo ve srovnání s částkou ve výši v přepočtu 2,7 miliardy dolarů, které v prvním pololetí 2012 přinesl export všech produktů z kokosových ořechů.

Export kokosové vody však bude růst díky popularitě, jíž se tento nápoj těší, zejména ve Spojených státech. Nyní je největším exportérem kokosové vody Brazílie, protože se příležitosti chopila jako první, uvádí předseda kokosové agentury Euclides Forbes.

"To, co bylo dříve považováno za odpad, se nyní přeměnilo ve zlato. Paradoxem zůstává, že bez ohledu na prudký vzestup prodeje se na Filipínách 90 procent kokosové vody stále nevyužívá," zdůrazňuje. Suroviny nicméně nechybí, díky 350 milionům kokosových palem rostoucích na souostroví, z nichž se ročně sklízí 15 miliard kokosů.

Zlepšení situace pěstitelů kokosů

Blahodárné účinky kokosové vody na lidské zdraví sice ještě nejsou prokázány, ale tajemník filipínského ministerstva zemědělství Proceso Alacala soudí, že tento nápoj může zlepšit situaci pěstitelů kokosů, kteří patří mezi nejchudší zemědělce na Filipínách. Týden sklizně a sušení pěti tun kokosové dužiny vynese rodině Liezl Balmacedové pouze v přepočtu 1380 Kč.

"Kokosová voda je dobrým prostředkem, jak zvýšit jejich příjmy," zdůrazňuje Proceso Alacala. "Poptávka je obrovská. Jediným problémem je doprava tekutiny, která se rychle kazí, do zpracovatelských závodů a její plnění do lahví. Kokosové farmy leží často v hornatých zónách, kde nejsou dobré silnice," dodává.

Dnes je na Filipínách sedm podniků, které se dělí o export kokosové vody, zejména do Spojených států. Fruits of Life ji vyváží od roku 2006 pod vlastní značkou a ročně do severoamerických supermarketů dodává na 240 tun tohoto nápoje.

Kokosová voda se pije v tropických zemích, kde není vždy zaručen přístup k nezávadné vodě. Pokud jde o údajné blahodárné účinky na spotřebitele v bohatých zemích, jsou nutriční poradci rezervovaní a soudí, že jde především o vodu, která obsahuje trochu draslíku.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.