Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlín má nejrychlejší laser. Jednu dioptrii odstraní za 1,3 vteřiny

Zdraví

  7:00
ZLÍN - Nejrychlejší a nejpřesnější laser pro operace očních vad na světě začala používat zlínská oční klinika Gemini. Klinika byla mezi prvními třemi pracovišti, která laser Amaris 1050 od německého výrobce získala, další jsou v Japonsku a Ománu.
Oko - ilustrační foto

Oko - ilustrační foto foto: Shutterstock

Laser zvládne odstranit všechny běžné oční vady, operace trvá jen několik minut, pro pacienta je bezpečnější a šetrnější, řekl novinářům primář kliniky Pavel Stodůlka.

"Laser umístí na oko za jednu sekundu tisíc laserových bodů, což je pro srovnání čtyřikrát více než dosud běžné lasery.

Kolik zákrok stojí?

Operaci nehradí zdravotní pojišťovny, stojí od 16 000 do 24 000 korun. Nový laser stojí od deseti do 15 milionů korun podle vybavení a příslušenství.

Je nesmírně přesný. Hlavní výhoda je v tom, že operace je rychlejší, v jejím průběhu se méně projeví okolní faktory, jako je teplota a vlhkost, díky tomu je přesnější výsledek. Hojení je tak dobré, že pacient po pár hodinách pěkně vidí, druhý den bývá téměř bez problémů," řekl Stodůlka.

Jednu dioptrii odstraní laser za 1,3 vteřiny. Je dvakrát až čtyřikrát rychlejší než jiné lasery, podotkl Stodůlka. Zlínská klinika, která má dalších pět pracovišť v republice a jednu ve Vídni, nový laser využívá od září, zatím s ním lékaři operovali stovku pacientů. Klinika ročně provede několik tisíc operací.

Velký zájem pacientů

O laserové operace je podle Stodůlky na klinice Gemini stále velký zájem. "Lidé více obracejí každou korunu, ale odliv pacientů nepociťujeme," uvedl Stodůlka, podle kterého volí lidé operaci například kvůli tomu, aby zvýšili své možnosti na pracovním trhu nebo byli méně omezení třeba při sportu.

"Laserové operace začaly v republice poměrně brzy, lidé o tom vědí, výsledky jsou dobré," uvedl Stodůlka. Například na Slovensku nebo v Polsku se podle něj možnosti laserových operací teprve dostávají do povědomí lidí. Naopak v Rakousku, Německu či Skandinávii chtějí pacienti to nejlepší zázemí. "Cena je tam ale za stejné operace několikanásobně vyšší, proto jezdí hodně pacientů k nám," podotkl primář.

Výsledky operací jsou podle něj stabilní, v naprosté většině případů je vada odstraněna jen jednou operací. Výjimečně je třeba zákrok opakovat zdarma v rámci takzvané doživotní záruky.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat