11. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zlín má nejrychlejší laser. Jednu dioptrii odstraní za 1,3 vteřiny

Oko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ZLÍN Nejrychlejší a nejpřesnější laser pro operace očních vad na světě začala používat zlínská oční klinika Gemini. Klinika byla mezi prvními třemi pracovišti, která laser Amaris 1050 od německého výrobce získala, další jsou v Japonsku a Ománu.

Laser zvládne odstranit všechny běžné oční vady, operace trvá jen několik minut, pro pacienta je bezpečnější a šetrnější, řekl novinářům primář kliniky Pavel Stodůlka.

"Laser umístí na oko za jednu sekundu tisíc laserových bodů, což je pro srovnání čtyřikrát více než dosud běžné lasery.

Kolik zákrok stojí?

Operaci nehradí zdravotní pojišťovny, stojí od 16 000 do 24 000 korun. Nový laser stojí od deseti do 15 milionů korun podle vybavení a příslušenství.

Je nesmírně přesný. Hlavní výhoda je v tom, že operace je rychlejší, v jejím průběhu se méně projeví okolní faktory, jako je teplota a vlhkost, díky tomu je přesnější výsledek. Hojení je tak dobré, že pacient po pár hodinách pěkně vidí, druhý den bývá téměř bez problémů," řekl Stodůlka.

Jednu dioptrii odstraní laser za 1,3 vteřiny. Je dvakrát až čtyřikrát rychlejší než jiné lasery, podotkl Stodůlka. Zlínská klinika, která má dalších pět pracovišť v republice a jednu ve Vídni, nový laser využívá od září, zatím s ním lékaři operovali stovku pacientů. Klinika ročně provede několik tisíc operací.

Velký zájem pacientů

O laserové operace je podle Stodůlky na klinice Gemini stále velký zájem. "Lidé více obracejí každou korunu, ale odliv pacientů nepociťujeme," uvedl Stodůlka, podle kterého volí lidé operaci například kvůli tomu, aby zvýšili své možnosti na pracovním trhu nebo byli méně omezení třeba při sportu.

"Laserové operace začaly v republice poměrně brzy, lidé o tom vědí, výsledky jsou dobré," uvedl Stodůlka. Například na Slovensku nebo v Polsku se podle něj možnosti laserových operací teprve dostávají do povědomí lidí. Naopak v Rakousku, Německu či Skandinávii chtějí pacienti to nejlepší zázemí. "Cena je tam ale za stejné operace několikanásobně vyšší, proto jezdí hodně pacientů k nám," podotkl primář.

Výsledky operací jsou podle něj stabilní, v naprosté většině případů je vada odstraněna jen jednou operací. Výjimečně je třeba zákrok opakovat zdarma v rámci takzvané doživotní záruky.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz