10. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zlom v transplantacích: už není potřeba dárce

Chirurgové na operačním sále (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chirurgové na operačním sále (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Mezinárodní tým chirurgů ve švédské Karolinské nemocnici ve Stockholmu uskutečnil jedinečnou operaci, při které implantovali pacientovi umělou průdušnici pokrytou jeho vlastními kmenovými buňkami. Podle lékařů jde o první zákrok svého druhu na světě, oznámil na svém webu švédský rozhlas Sveriges Radio.

Lékaři pacienta odoperovali počátkem června, o úspěchu ale informovali teprve nyní. Šestatřicetiletému muži, který o průdušnici přišel kvůli rakovině, se daří dobře a byl z nemocnice propuštěn do domácího ošetřování.

Už se nemusí čekat na dárce
Karolinská nemocnice v tiskovém prohlášení vysvětlila, že úspěch
transplantace syntetických orgánů znamená, že pacienti nebudou muset čekat na vhodného dárce.

Doposud lékaři při transplantaci průdušnic používají dárcovský orgán, který doplňují kmenovými buňkami příjemce. Kmenové buňky jsou buňky, které mají schopnost množit se a proměnit se v jakýkoli specializovaný typ buněk libovolného orgánu. Vědci mohou kmenové buňky "naprogramovat" tak, aby z nich vypěstovali typ, který je zapotřebí.

ČTK