Lidovky.cz: Začíná jaro. Lidé vyrazí sportovat. Někteří to odnesou nataženými či natrženými svaly, jiní zlomeninami. Umí fyzioterapeut pomoci s léčbou?
Díky přístrojům dokážeme urychlit hojení kostí i měkkých tkání a ihned začít s podpůrnou léčbou nebo jemnými prvky z rehabilitace. Ošetřujeme naraženiny kostí po pádu na kostrč či zápěstí, provádíme včasnou léčbu podvrknutí kotníku, kolene, ale také svalové ztuhlosti, které vedou k horší koordinaci pohybu. Pečujeme i o zlomeniny buď v raném stadiu, kdy klient nemá kost fixovanou sádrou (např. má-li zevní fixátor a je možné obvaz odkrýt), nebo když má stabilní zlomeninu fixovanou jen zpevňující ortézou. V případě, že měl klient sádru, zahajujeme rehabilitaci ihned po jejím sejmutí.
Lidovky.cz: Je nebezpečné, pokud se končetina dlouho nehýbe?
Fixace by měla tělu poskytnout tolik pasivní podpory, kolik potřebuje, ale ne více, než je nutné. Jde-li o zlomeninu, kdy dojde k oddělení kosti na dvě části, je sádra nezbytná. Ovšem naštípnutí, nalomení nebo jiné „lehčí“ formy též označované jako zlomenina a obvykle se dávají do sádry, je mnohem lepší fixovat jen ortézou, která zabrání většímu poškození kosti. Zároveň pro urychlení hojení kosti bych doporučovala kombinaci fokusované rázové vlny na poškozené místo.