Pondělí 9. září 2024, svátek má Daniela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Strašák jménem řídnutí kostí. Zlomeniny straší starší lidi

Zdraví

  4:19
Praha - Proč někdo přečká tvrdý pád jen s pár boulemi a druhý jen zlehka upadne a hned má na několik týdnů sádru? Často nejde jen o pořádný pohár smůly. Strašákem starších lidí je postupné řídnutí kostí. Obávat se ovšem nemusejí jen oni.

Zlomenina (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Marie Petrovská hrála celý život volejbal a na příjem tvrdých smečí byla zvyklá. Když si však v létě házela míčem se svým vnoučkem, ucítila najednou prudkou bolest v zápěstí. „Nebyla to žádná prudká rána. Že mám ale zlomenou ruku, mi bylo jasné hned. I když jsem absolutně nechápala, jak je to možné,“ vypráví aktivní seniorka z Prahy, která si prvním rokem užívá důchodu.

Nutriční terapeutka Matějková: Módní diety někdy zvýší riziko osteoporózy

Rentgen potvrdil její podezření, a ji tak čekaly letní měsíce s dlahou na ruce. „Trochu mě zarazilo, když se lékař ptal, zda beru léky na osteoporózu. Přiznám se, že jsem v tu chvíli ani nebyla schopná si vzpomenout, co za nemoc se za tímto pojmem schovává,“ vzpomíná Marie Petrovská.

Nečekaná zlomenina jí tak nepřinesla jen určitá omezení letních radovánek, ale hlavně návštěvy dalších odborníků. Po několika týdnech už přesně věděla, co osteoporóza je i proč tak snadno přišla ke zlomenině.

Kosti jako ementál

K řídnutí kostí může totiž řadu let docházet zcela nepozorovaně. Důsledkem toho jsou kosti křehké a snadno dochází k jejich zlomeninám. Řídké kosti si lze představit například jako ementál – kost je plná komůrek. Čím více dutinek se v kosti vytvoří, tím je křehčí.

Osteoporóza postihuje celou kostru, zlomeniny některých kostí jsou však pro ni typické. Zvláště u žen po menopauze (a někdy už velmi krátce po menopauze) dochází ke zlomenině předloktí.

Řada lidí se k diagnóze dostane kvůli bolestem zad. Jejich příčinou v takovém případě je zlomenina obratle. Kromě bolesti může vést i k vývoji hrudní kyfózy (hrbu) nebo k významnému snížení tělesné výšky, tedy více než o tři centimetry.

Našim kostem pohyb svědčí. Když ho nemají, hrozí jim osteoporóza

Největším strašákem pro seniory v pozdním věku je pak zlomenina krčku kyčelního kloubu. Až čtyři z deseti pacientů po tomto úrazu není soběstačných a bohužel kvůli dlouhému upoutání na lůžku na komplikace úrazu umírá do roka 15–25 procent z nich.

Mimořádně aktivní tkáň

Kosti jsou po většinu života mimořádně aktivní tkání. Dokážou odbourávat své poškození a vytvářet novou kostní hmotu. V dětství a dospívání především vzniká nová kostní hmota. Logicky, člověk díky tomu roste. Po ukončení růstu je pak tvorba nové kostní tkáně a odbourávání té poškozené v rovnováze.

Čím je však člověk starší, tím jeho buňky, které jsou v kostech odpovědné za vytváření nové kostní hmoty, mají kratší a kratší životnost. Proto řídnutím kostí trpí hlavně staří lidé, a to ženy i muži.

Na vznik osteoporózy však mají vliv různé faktory. Jedním z nejpodstatnějších je hormonální nerovnováha. Po menopauze, kdy klesá produkce ženských pohlavních hormonů (estrogenů a progesteronu), jsou ženy řídnutím kostí velice ohroženy.

„Podle statistik až 40 procent žen ve věku nad 50 let utrpí během svého života zlomeninu v důsledku osteoporózy,“ upozorňuje Jana Brunová, vedoucí lékařka endokrinologické ambulance Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. I proto bývá z pohledu laiků tento „tichý zabiják kostí“ označován jako strašák hlavně pro ženy.

Začarovaný kruh pohybu

„Osteoporózou jsou ovšem dále ohroženy osoby s nízkou tělesnou hmotností, s malou fyzickou zátěží, kuřáci, konzumenti nadměrného množství alkoholu, lidé s rodinným výskytem osteoporózy, pacienti užívající pravidelně léky negativně ovlivňující kostní metabolismus – například glukokortikoidy či lidé trpící některými chronickými onemocněními,“ upozorňuje Jana Brunová ve své monografii Klinická endokrinologie.

I proto je při podezření na řídnutí kostí nutné zjistit příčinu.

Důležitý pro dobrý stav kostí je rozhodně pohyb. Aby kost zůstala pevná, potřebuje pravidelnou zátěž. Bohužel právě zde se může člověk dostat do začarovaného kruhu. Zejména starší senioři se oprávněně obávají zlomeniny kyčelního krčku. Ta totiž může znehybnit pacienta na dlouhou dobu.

Jenže dlouhý nucený pobyt na lůžku není špatný jen pro kosti, ale i pro další orgány. Dlouhodobě ležícímu pacientovi hrozí proleženiny, zápal plic a další život ohrožující komplikace.

Poraďte se o svých lécích

Vznik osteoporózy je také závažným vedlejším projevem užívání některých léků. Na toto riziko jsou upozorňováni hlavně pacienti užívající glukokortikoidy (prednison, medrol). V České republice tyto léky užívá 0,9 procenta celé populace. Ve věku nad 70 let pak 2,5–5,2 procenta osob.

„Tímto typem osteoporózy je ohrožena až polovina pacientů, kteří jsou léčeni glukokortikoidy déle než půl roku v denní dávce 5 mg denně nebo více. Riziko osteoporotických zlomenin je u pacientů užívajících glukokortikoidy dvojnásobné až čtyřnásobné v porovnání se stejně starými lidmi, kteří tyto léky neberou,“ uvádí ve své publikaci Osteoporóza a zlomeniny ve vyšším věku profesor Jan Štěpán z Revmatologického ústavu v Praze.

Zrychlený úbytek kostí může mít původ také v nadměrné funkci štítné žlázy nebo příštítných tělísek, při léčbě heparinem anebo u kuřáků. Velmi častá a významná je osteoporóza při chronických zánětlivých onemocněních pohybového aparátu (například při revmatoidní artritidě) anebo střev.

„Největší podíl na zrychleném úbytku kostní hmoty, zejména po šedesátém roce věku u žen i u mužů, však má dlouhotrvající nedostatek vápníku a vitaminu D. Zhruba u třetiny osob, které mají nedostatek vitaminu D, se významně zvyšuje sekrece hormonu příštítných tělísek. Pokud se tato příčina rozpozná a odstraní, lze rozvoji osteoporózy zabránit. Ve většině uvedených situací lze dalšímu rozvoji osteoporózy zabránit odstraněním vyvolávající příčiny. Pokud to není možné, osvědčují se léky, které zpomalí úbytek kostní hmoty a upraví ho k normálním hodnotám,“ podotýká profesor Štěpán.

Autor:

Zábava v Brně: Vyhrajte vstupenky do BRuNO Family Parku
Zábava v Brně: Vyhrajte vstupenky do BRuNO Family Parku

Hledáte tip na skvělé místo pro rodinnou zábavu, které je ideální v každém ročním období? Vyzkoušejte BRuNO Family Park v Brně, kde si přijdou na...