Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zmenšení žaludku pomáhá pacientům zbavit se cukrovky, říká odborník

Zdraví

  5:54
PRAHA - Jedním z řešení obezity, kterou v Česku trpí přes 150.000 lidí, je bariatrický zákrok, který spočívá v chirurgickém zmenšení objemu žaludku a odstranění buněk zodpovědných za vylučování tzv. hormonů hladu. Operace může pomoci vyléčit diabetes II. typu, který se s obezitou často pojí. Novinářům to dnes řekl diabetolog Martin Haluzík.

Dejte pozor na sladidla, varuje expert na éčka foto: Shutterstock

„Člověk se zmenšeným žaludkem začne přijímat méně potravy a také se rychleji zasytí, zatímco ostatní funkce orgánu zůstanou beze změny,“ uvedl chirurg v bariatrii Mojmír Kasalický z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Vědci z prestižních univerzit zkoumají veganskou stravu. I kvůli boji s cukrovkou

Osoba, která může zákrok podstoupit, musí splňovat některá kritéria. Patří mezi ně patří výše indexu tělesné hmotnist BMI nad 35 s přidruženými problémy jako vysoký krevní tlak, cukrovka nebo dlouhodobé bolesti zad či kloubů.

Až 70 procent pacientů se po bariatrické operaci může z diabetu II. typu vyléčit. Podle diabetologa a zástupce přednosty Centra diabetologie IKEM Martina Haluzíka se hodnoty cukru v krvi po operaci v některých případech zmírní natolik, že lze vysadit léky na léčbu cukrovky. Doplnil, že bariatrická chirurgie je nyní nejúčinnější léčbou diabetu u osob s BMI nad 35.

Index tělesné hmotnosti BMI (body mass index) se používá jako indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity. Umožňuje statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou. Za ideální zdravou váhu se obecně považuje rozpětí BMI 18,5 až 25.

U samotné cukrovky lékaři mluví o celosvětové epidemii. V České republice trpělo v roce 2018 cukrovkou II. typu asi 928 tisíc pacientů. Na léčbu onemocnění putuje 15 až 20 procent nákladů celého zdravotnictví, tj. asi 20 miliard korun.

Cukrovka druhého typu se projevuje nedostatečnou citlivostí tkání k účinkům inzulinu, který produkuje slinivka. Cukr, který má inzulin v krvi likvidovat, v ní zůstává a koluje organismem, kde poškozuje stěny cév, vede k jejich ucpávání a špatnému prokrvení tkání. Kromě poruch zraku a ledvin tak může vést k mozkové mrtvici, infarktu nebo poškození nervů. Problémy jsou podle lékařů většinou nevratné.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat