Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zmenšení žaludku pomáhá pacientům zbavit se cukrovky, říká odborník

Zdraví

  5:54
PRAHA - Jedním z řešení obezity, kterou v Česku trpí přes 150.000 lidí, je bariatrický zákrok, který spočívá v chirurgickém zmenšení objemu žaludku a odstranění buněk zodpovědných za vylučování tzv. hormonů hladu. Operace může pomoci vyléčit diabetes II. typu, který se s obezitou často pojí. Novinářům to dnes řekl diabetolog Martin Haluzík.

Dejte pozor na sladidla, varuje expert na éčka foto: Shutterstock

„Člověk se zmenšeným žaludkem začne přijímat méně potravy a také se rychleji zasytí, zatímco ostatní funkce orgánu zůstanou beze změny,“ uvedl chirurg v bariatrii Mojmír Kasalický z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Vědci z prestižních univerzit zkoumají veganskou stravu. I kvůli boji s cukrovkou

Osoba, která může zákrok podstoupit, musí splňovat některá kritéria. Patří mezi ně patří výše indexu tělesné hmotnist BMI nad 35 s přidruženými problémy jako vysoký krevní tlak, cukrovka nebo dlouhodobé bolesti zad či kloubů.

Až 70 procent pacientů se po bariatrické operaci může z diabetu II. typu vyléčit. Podle diabetologa a zástupce přednosty Centra diabetologie IKEM Martina Haluzíka se hodnoty cukru v krvi po operaci v některých případech zmírní natolik, že lze vysadit léky na léčbu cukrovky. Doplnil, že bariatrická chirurgie je nyní nejúčinnější léčbou diabetu u osob s BMI nad 35.

Index tělesné hmotnosti BMI (body mass index) se používá jako indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity. Umožňuje statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou. Za ideální zdravou váhu se obecně považuje rozpětí BMI 18,5 až 25.

U samotné cukrovky lékaři mluví o celosvětové epidemii. V České republice trpělo v roce 2018 cukrovkou II. typu asi 928 tisíc pacientů. Na léčbu onemocnění putuje 15 až 20 procent nákladů celého zdravotnictví, tj. asi 20 miliard korun.

Cukrovka druhého typu se projevuje nedostatečnou citlivostí tkání k účinkům inzulinu, který produkuje slinivka. Cukr, který má inzulin v krvi likvidovat, v ní zůstává a koluje organismem, kde poškozuje stěny cév, vede k jejich ucpávání a špatnému prokrvení tkání. Kromě poruch zraku a ledvin tak může vést k mozkové mrtvici, infarktu nebo poškození nervů. Problémy jsou podle lékařů většinou nevratné.

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...