11. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zrádné podzimní virózy. Rozhodně je nepřecházejte

Rýma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rýma | foto: Shutterstock

Nejčastějším zdravotním problémem spjatým se zimními měsíci jsou běžná respirační infekční onemocnění označovaná jako nachlazení. Na první pohled jde o banální nemoc, která je spíš nepříjemná než nebezpečná, ale zdání klame. „Hrdinsky“ přechozené nachlazení se může vrátit v podobě komplikací.

„U špatně léčené virózy hrozí záněty dolních cest dýchacích, zánět plic, ledvin, a dokonce srdečního svalu, což je vážná komplikace,“ varuje Stanislava Šimková, primářka infekčního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze. Přechození „banálního“ onemocnění může být rizikové, protože infekce organismus oslabí a ten není schopen pak zvládat další komplikace.

Porušení klidového režimu se nemocnému může vymstít, v krajním případě může skončit i smrtí. „Pokud se u člověka, který onemocněl běžnou virózou, objeví bolesti nebo píchání na hrudi, dušnost a pocit tlaku na hrudníku, je na místě vyhledat lékařskou pomoc,“ radí lékařka. Zánět srdečního svalu může vést až k akutnímu srdečnímu selhání, které může skončit smrtí. Proto je na místě i obyčejné nachlazení vyležet a pár dní skutečně odpočívat.

Ludmila Hamplová