Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zranili jste se? Klení vám uleví od bolesti

Zdraví

  19:17
LONDÝN - Řízli jste se do prstu? Poranili si nohu? Začněte klít a nadávat, pomůže vám to zmírnit bolest.
Klení a nadávání podle vědců zmírňuje bolest (ilustrační foto)

Klení a nadávání podle vědců zmírňuje bolest (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Radí to vědci ze školy psychologie na britské Keele University, podle nichž má nadávání účinky zmírňující bolest. Výsledky jejich studie byly zveřejněny v časopise NeuroReport.

Trojice kolegů Richard Stephens, John Atkins a Andrew Kingston se rozhodli zjistit, zda je nějaká spojitost mezi klením a fyzickou bolestí.

"Kletby a sprosté nadávky jsou tu už celá staletí a jsou téměř univerzálním lidským lingvistickým fenoménem," říká Stephens.

Badatelé při výzkumu sledovali 64 dobrovolníků, které požádali, aby ponořili ruku do nádoby s ledovou vodou, drželi ji tam co nejdéle a po libosti nevybíravě kleli. Pak experiment zopakovali s použitím běžných slov, používaných k popsání stolu.

Vědci zjistili, že dobrovolníci byli s to držet ruku v chladné vodě déle, pokud sprostě nadávali. Vyvodili z toho spojitost mezi klením a větší snášenlivostí bolesti. Podle Stephense není jasné, jak nebo proč tato spojitost existuje, ale mohlo by to prý být proto, že nadávání zvyšuje agresivitu.

"Zřejmé je to, že nadávání spouští nejen emocionální reakci, ale také fyzickou, čímž lze vysvětlit, proč staletí staré praktiky klení vůbec vznikly a přetrvaly do dneška," vysvětlil vědec.

Autor: