Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zranili jste se? Klení vám uleví od bolesti

Zdraví

  19:17
LONDÝN - Řízli jste se do prstu? Poranili si nohu? Začněte klít a nadávat, pomůže vám to zmírnit bolest.
Klení a nadávání podle vědců zmírňuje bolest (ilustrační foto)

Klení a nadávání podle vědců zmírňuje bolest (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Radí to vědci ze školy psychologie na britské Keele University, podle nichž má nadávání účinky zmírňující bolest. Výsledky jejich studie byly zveřejněny v časopise NeuroReport.

Trojice kolegů Richard Stephens, John Atkins a Andrew Kingston se rozhodli zjistit, zda je nějaká spojitost mezi klením a fyzickou bolestí.

"Kletby a sprosté nadávky jsou tu už celá staletí a jsou téměř univerzálním lidským lingvistickým fenoménem," říká Stephens.

Badatelé při výzkumu sledovali 64 dobrovolníků, které požádali, aby ponořili ruku do nádoby s ledovou vodou, drželi ji tam co nejdéle a po libosti nevybíravě kleli. Pak experiment zopakovali s použitím běžných slov, používaných k popsání stolu.

Vědci zjistili, že dobrovolníci byli s to držet ruku v chladné vodě déle, pokud sprostě nadávali. Vyvodili z toho spojitost mezi klením a větší snášenlivostí bolesti. Podle Stephense není jasné, jak nebo proč tato spojitost existuje, ale mohlo by to prý být proto, že nadávání zvyšuje agresivitu.

"Zřejmé je to, že nadávání spouští nejen emocionální reakci, ale také fyzickou, čímž lze vysvětlit, proč staletí staré praktiky klení vůbec vznikly a přetrvaly do dneška," vysvětlil vědec.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat