Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ztráta vlasů nemusí znamenat ztrátu šarmu

Pleš (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pleš (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Osudná ztráta vlasů se dříve či později dotýká 70 procent mužů. Je to citlivá záležitost, která se často mění v posedlost. Nicméně prořídlé kštice britských herců Juda Lawa a Jasona Stathama jsou předmětem touhy mnoha žen. Stala se snad plešatost novou módou? Rozhodně je třeba přistupovat k vlastní ztrátě vlasů v naprostém klidu.

Vyzkoušeli jste už všechno, ale marně: holá hlava je zcela nevyhnutelná. Smířit se s tím je obtížné. Ale uklidněte se: to, že ztratíte vlasy, neznamená, že nastává čas samoty a beznaděje.

Vypadávání vlasů je jev zcela přirozený, a to jak u mužů, tak u žen. Odhaduje se, že nám denně vypadne 40 až 100 vlasů. Někdy se však rozvine alopecie, onemocnění způsobující vypadávání vlasů. U mužů přichází obvykle kolem dvacátého roku života a může vést k částečnému vypadání kštice nebo k úplné holohlavosti.

Úzkost a deprese

V obou případech vede tento stav - vyvolávající u mužů úzkost - k tomu, že muži změní způsob, jak se češou, aby se pokusili zakrýt ztrátu objemu. Poněkud zaskočeni vývojem se přitom někdy rozhodnou ke zcela špatnému řešení: nechají si narůst delší vlasy. „Nechat si narůst vlasy nebo je udržovat dlouhé je to nejhorší, co lze učinit: holá místa na hlavě se tím ještě zvýrazní,“ podotýká Vladimir Vreva z pařížského kadeřnického salonu Guild Hairdressing.

Jude Law na Festivalu v Karlových Varech

Jude Law na Festivalu v Karlových Varech

Než se rozhodnete pro nový účes, zvažte, kolik vlasů vám chybí, radí francouzský list Le Figaro. Holohlavost obvykle začíná vývojem takzvaných koutů a řídnutím vlasů na temeni, čili v „kolečku“, v řeči kadeřníků víru, na vrcholku hlavy. Jestliže máte silné vlasy a spodní část hlavy není příliš prořídlá, dejte se ostříhat na krátko jako americký herec Ben Affleck, jemuž se začínají tvořit kouty a řídnout vlasy na temeni.

Je-li vaše situace beznadějná, nezoufejte. Vzpomeňte si na Juda Lawa, jemuž jeho plešatění v pokročilém stádiu nebránilo v tom, aby byl v roce 2004 označen americkým časopisem People za nejvíce sexy muže roku.

„Když skutečně jasně vystupuje lebka, dejte se ostříhat velmi, velmi na krátko. Paradoxně to je často nejlepší způsob, jak se vypořádat s pleší,“ radí kadeřník Vladimir. Je to rovněž důkaz, že jste se s pleší vyrovnali. Uvědomte si, že dlouhé vlasy, které jste nechávali růst po stranách hlavy a které jste usilovně česali přes vrcholek hlavy, nikoho neoklamaly.

Pro ty nejodvážnější je dobrým prostředkem úplné vyholení hlavy. Americký herec Bruce Willis či fotbalista Zinédine Zidane se k tomuto kroku ke svému prospěchu dávno odvážili. Tento střih, můžeme-li ho tak nazvat, se ale moc nehodí pro muže, jejichž lebka vykazuje nerovnosti, protože ty tak více vyniknou.

Existuje lék?

Proti vypadávání vlasů neexistuje zázračný lék, a přestože některé medikamenty mohou vypadávání zpomalit, mohou mít vedlejší účinky a mohou v sobě skrývat potenciální zdravotní rizika. Odpovědí na vypadávání vlasů, která je bez rizika, je implantace nových vlasů. 

„Zákazníci, kteří se s pleší nedokážou smířit, se rozhodují pro transplantaci. Za posledních deset let bylo v tomto směru dosaženo obrovského pokroku a výsledky jsou čím dál tím lepší,“ tvrdí Vreva z Guild Hairdressing. Operace, která na hlavě zajistí porost, je ale nákladná: od 1500 do 7500 eur (42 000 až 210 000 Kč), podle množství implantovaných vlasových štěpů.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...