Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ztráta vlasů nemusí znamenat ztrátu šarmu

Zdraví

  6:16
PAŘÍŽ - Osudná ztráta vlasů se dříve či později dotýká 70 procent mužů. Je to citlivá záležitost, která se často mění v posedlost. Nicméně prořídlé kštice britských herců Juda Lawa a Jasona Stathama jsou předmětem touhy mnoha žen. Stala se snad plešatost novou módou? Rozhodně je třeba přistupovat k vlastní ztrátě vlasů v naprostém klidu.
Pleš (ilustrační foto)

Pleš (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vyzkoušeli jste už všechno, ale marně: holá hlava je zcela nevyhnutelná. Smířit se s tím je obtížné. Ale uklidněte se: to, že ztratíte vlasy, neznamená, že nastává čas samoty a beznaděje.

Máte oteklá víčka či plešatíte? Můžete mít nemocné srdce

Vypadávání vlasů je jev zcela přirozený, a to jak u mužů, tak u žen. Odhaduje se, že nám denně vypadne 40 až 100 vlasů. Někdy se však rozvine alopecie, onemocnění způsobující vypadávání vlasů. U mužů přichází obvykle kolem dvacátého roku života a může vést k částečnému vypadání kštice nebo k úplné holohlavosti.

Úzkost a deprese

V obou případech vede tento stav - vyvolávající u mužů úzkost - k tomu, že muži změní způsob, jak se češou, aby se pokusili zakrýt ztrátu objemu. Poněkud zaskočeni vývojem se přitom někdy rozhodnou ke zcela špatnému řešení: nechají si narůst delší vlasy. „Nechat si narůst vlasy nebo je udržovat dlouhé je to nejhorší, co lze učinit: holá místa na hlavě se tím ještě zvýrazní,“ podotýká Vladimir Vreva z pařížského kadeřnického salonu Guild Hairdressing.

Jude Law na Festivalu v Karlových Varech

Než se rozhodnete pro nový účes, zvažte, kolik vlasů vám chybí, radí francouzský list Le Figaro. Holohlavost obvykle začíná vývojem takzvaných koutů a řídnutím vlasů na temeni, čili v „kolečku“, v řeči kadeřníků víru, na vrcholku hlavy. Jestliže máte silné vlasy a spodní část hlavy není příliš prořídlá, dejte se ostříhat na krátko jako americký herec Ben Affleck, jemuž se začínají tvořit kouty a řídnout vlasy na temeni.

Je-li vaše situace beznadějná, nezoufejte. Vzpomeňte si na Juda Lawa, jemuž jeho plešatění v pokročilém stádiu nebránilo v tom, aby byl v roce 2004 označen americkým časopisem People za nejvíce sexy muže roku.

S plešatostí by mohl být konec, tvrdí američtí vědci

„Když skutečně jasně vystupuje lebka, dejte se ostříhat velmi, velmi na krátko. Paradoxně to je často nejlepší způsob, jak se vypořádat s pleší,“ radí kadeřník Vladimir. Je to rovněž důkaz, že jste se s pleší vyrovnali. Uvědomte si, že dlouhé vlasy, které jste nechávali růst po stranách hlavy a které jste usilovně česali přes vrcholek hlavy, nikoho neoklamaly.

Pro ty nejodvážnější je dobrým prostředkem úplné vyholení hlavy. Americký herec Bruce Willis či fotbalista Zinédine Zidane se k tomuto kroku ke svému prospěchu dávno odvážili. Tento střih, můžeme-li ho tak nazvat, se ale moc nehodí pro muže, jejichž lebka vykazuje nerovnosti, protože ty tak více vyniknou.

Existuje lék?

Proti vypadávání vlasů neexistuje zázračný lék, a přestože některé medikamenty mohou vypadávání zpomalit, mohou mít vedlejší účinky a mohou v sobě skrývat potenciální zdravotní rizika. Odpovědí na vypadávání vlasů, která je bez rizika, je implantace nových vlasů. 

„Zákazníci, kteří se s pleší nedokážou smířit, se rozhodují pro transplantaci. Za posledních deset let bylo v tomto směru dosaženo obrovského pokroku a výsledky jsou čím dál tím lepší,“ tvrdí Vreva z Guild Hairdressing. Operace, která na hlavě zajistí porost, je ale nákladná: od 1500 do 7500 eur (42 000 až 210 000 Kč), podle množství implantovaných vlasových štěpů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!