Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zubaři zanedbávají preventivní prohlídky. Jak by měly vypadat?

Zdraví

  6:31
Staráte se pečlivě o svůj chrup, zuby si čistíte minimálně dvakrát denně, používáte správné dentální pomůcky včetně mezizubních kartáčků a dentální nitě? V tom případě navštěvujete pravidelně i svého zubaře. Ale víte, jak by měla vypadat preventivní prohlídka u zubaře?
Zubař (ilustrační foto)

Zubař (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na prevenci k zubaři by se mělo docházet dvakrát ročně, pokud zubař nestanoví jinak. Určitě jste se ale setkali s variantou, kdy si sednete do křesla, otevřete ústa, zubař nadiktuje sestře, co a jak v ústech vidí. A pokud na první pohled nevidí nic, za pět minut odcházíte s tím, že máte super zdravý chrup. Bohužel, často se stává, že to není tak úplně pravda.

Celkový vzhled

Velmi důležité je například v ústech zrevidovat i sliznice. „Při preventivní prohlídce musíme vždy provádět klinické vyšetření zubů, sliznic dutiny ústní i lymfatických uzlin. Můžeme tímto včasně odhalit zhoubné i nezhoubné nádory dutiny ústí, které se mohou velmi rychle šířit, a proto se tento aspekt preventivní prohlídky nesmí podceňovat,“ říká zubařka Soňa Humpolíčková z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

„Pokud pozorujete v ústech něco jako afty či vřídek, který se nezhojí do tří týdnů, určitě navštivte svého zubního lékaře.“ Zubař by měl prohlédnout samotný chrup. Je potřeba zkontrolovat všechny výplně, citlivé krčky, protetické práce, individuálně se kontrolují i zuby s ošetřenými kořenovými kanálky či implantáty a samozřejmě i případné nové kazy.

Součástí chrupu jsou ale i dásně, které si zaslouží stejnou pozornost jako zuby samotné. Zubař by se měl zaměřit na hloubku žlábku mezi zubem a dásní. S tím bývá často spojován i zánět dásní a následná parodontitida. Preventivní prohlídka u zubaře by měla zahrnovat i základní dentální hygienu – vyčištění mezizubních prostor, odstranění měkkého plaku a zubního kamene. Kompletní dentální hygienu je ale vhodné absolvovat dvakrát až třikrát ročně, dle doporučení odborníka.

Nezapomínejte na rentgeny

„Do ordinace mi chodí i třicetiletí lidé, kterým nikdy nebyl provádět žádný rentgen chrupu, což považuji za jeden z hlavních nedostatků preventivních prohlídek. Ani ten nejzkušenější zubař nemůže bez rentgenových snímku s jistotou tvrdit, že nemáte mezizubní kaz,“ upozorňuje Humpolíčková.

Součástí preventivní prohlídky mají být provedeny skusové snímky pravé a levé strany zubů, kde jsou vidět jak mezizubní kazy, tak i případný ústup kosti při parodontitidě. Jednou za dva roky je pak vhodné zhotovit i přehledný snímek celého chrupu, tzv. panoramatický digitální rentgen (OPG).

Prohlídka hrazená pojišťovnou

Pokud má lékařské zařízení smlouvu s pojišťovnami, pak je preventivní prohlídka u zubaře jednou za půl roku hrazena ze zdravotního pojištění. „Částka je tak nízká, že nutí lékaře k rychlému „odbavování“ pacientů . Při tomto modelu se dá mnoho věcí přehlédnout. Je tedy na každém zubaři, zda zvolí cestu kvantity, tedy velkého počtu klientů, kterým se nebude moci ale důkladně věnovat. Druhý model je bez spolupráce s pojišťovnami, tedy přímé hrazení klientem. Lékař má na vás více času, mnohdy i modernější vybavení a riziko zanedbání stavu dutiny ústní rapidně klesá. Lidé si mohou vybrat, který model jim bude vyhovovat lépe.“ upřesňuje Humpolíčková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat