Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zuby jsou vizitkou. Jak pečovat o úsměv?

Zubař (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubař (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Zuby jsou vaší vizitkou. Pokud chcete mít dokonalý chrup, preventivní prohlídky a návštěva ústní hygienistky by měly být samozřejmostí.

Úsměv umí na první pohled přitáhnout pozornost. Ne každý ale má krásný chrup. Naštěstí i nedokonalý chrup se dá vylepšit. Navíc mnoha nepříjemnostem se dá předcházet. Stačí dvakrát ročně absolvovat preventivní stomatologickou prohlídku. Provádí ji každý stomatolog a je plně hrazená ze zdravotního pojištění. "Součástí preventivních stomatologických prohlídek je vyšetření stavu chrupu a parodontu a onkologická preventivní prohlídka sliznic a měkkých tkání dutiny ústní. Na vyšetření navazuje stanovení léčebného plánu," vysvětluje MUDr. Hana Poskerová ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Součástí preventivní péče je také nácvik a kontrola zubní hygieny a také odstranění zubního kamene.

Tip

Na serveru Raketa.cz najdete denně nejnovější nabídky na péči o zuby, včetně slev na dentální hygienu nebo šetrné bělení zubů.

Pokud ale chcete mít naprostou jistotu, že jsou vaše zuby v pořádku, uvažujte o podrobnější prohlídce na některé ze specializovaných stomatologických klinik. Za péči si sice musíte připlatit, ale investujete do svého vlastního zdraví. Součástí takové prohlídky je nejen klinické vyšetření zubů, ale také vyšetření rentgenologické. "Preventivní prohlídka bez rentgenových snímků nemá valný význam, protože bez nich je zubař takřka slepý," je přesvědčený MUDr. Jan Špiller, stomatolog a implantolog z Kliniky a Institutu estetické medicíny Asklepion. RTG snímek má význam i u zcela bezzubé čelisti a implantátů. Na podrobné zubní prohlídce spolupracuje také dentální hygienistka, která kontroluje nejen techniku čištění zubů, ale také používání mezizubních kartáčků.

Kdo pozdě chodí…
Možná si říkáte, že když vás nic nebolí, nemá ani smysl zubaře navštěvovat. Opak je ale pravdou. "Pokud člověk neabsolvuje preventivní stomatologické prohlídky, není možné zubní kaz, postižení parodontu a sliznic dutiny ústní diagnostikovat. Onemocnění tedy není léčeno hned na svém začátku, v době, kdy je léčba ještě relativně jednoduchá," vysvětluje MUDr. Poskerová. "Bez léčby dochází postupně k rozvoji onemocnění s klinickými příznaky, které mohou být velmi bolestivé a nepříjemné," dodává. Při rozsáhlém postižení zubních tkání a dásní je často jediným možným řešením odstranění zubu. Pokud se neléčí onemocnění sliznic dutiny ústní, může dojít k vážnému rozvoji slizničních lézí a dokonce k jejich proměně ve zhoubný nádor. Proto preventivní stomatologické prohlídky rozhodně nezanedbávejte.

Preventivní prohlídka je navíc dobrou příležitostí k tomu řešit také estetiku. Vzhled zubů je velmi důležitý a naštěstí je možné jej vylepšit. "Přirozeně krásného úsměvu nejsnáze dosáhneme správnou a dostatečnou péčí o zuby. Platí totiž, že očištěný zub se nemůže zkazit," popisuje stomatolog. Prvním krokem ke zlepšení vzhledu zubů je jejich bělení. Je možné ho provádět doma nebo v lékařské ordinaci. Záleží na vašich osobních preferencích. Před samotným bělením by ale zuby měly být profesionálně vyčištěné. Je ale nevhodné je provádět během těhotenství.

Nejrychlejším způsobem, jak srovnat drobné poruchy postavení zubů, jsou fasety. Vyrábí se buď z kompozitních pryskyřic, nebo z keramiky. Pomocí faset lze upravit nejen pozici zubu, ale i délku a barvu upravovaných zubů. To je zásadní zejména ve vyšším věku, kdy se chrup přirozeně zkracuje a fasety mohou opticky klientovi ubrat až deset a více let věku.

Za zub implantát
Ztrátu zubu nebo více zubů v jedné řadě je možné nahradit implantáty, které vypadají stejně jako přírodní. Umístění implantátu spočívá nejprve v ukotvení titanového šroubu do čelistní kosti a po zahojení následuje nasazení korunky. Po zahojení výsledný zub vypadá a funguje zcela jako vlastní. Aplikace implantátů není omezená věkem a úspěšnost zákroků se uvádí mezi 96 až 97%. O nové zuby je ale nutné se starat stejně jako o vlastní přírodní, tedy udržovat je čisté a bez zubního plaku. Vhodná je i pravidelná péče dentální hygienistky. "Před rovnáním a jakýmkoliv estetickým dotvářením zubů musí být chrup správně ošetřen. Je nutné odstranit všechny kazy, případně vyměnit nevyhovující výplně, vyléčit možný zánět dásně či parodontitidu," upozorňuje MUDr. Špiller.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.