Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zuby ovlivňují i průběh porodu. Jak o ně pečovat co nejlépe?

Zdraví

  6:17
Zanedbané zuby neohrožují jenom ústa. Mohou zhoršit zdraví celého těla, u dospělých i u dětí. Češi dnes pečují o své zuby podstatně lépe než před dvaceti lety, uvádí prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. „Ale pořád to ještě není takové, jak bychom si představovali,“ dodává.

Těhotná žena - ilustrační foto: Shutterstock

Většině onemocnění zubů se přitom dá vyhnout, souvisí totiž se zanedbanou prevencí. Začít bychom s ní protoměli už u těch nejmenších.

Olizování dudlíků je nebezpečné

Společnost Colgate uspořádala loni průzkum zaměřený na to, jak děti dodržují pravidla ústní hygieny. Na otázky tehdy odpovídalo 7500 rodičů z různých zemí Evropy, kteří mají aspoň jednoho potomka ve věku 2–7 let. Ukázalo se, že více než polovina dětí zná sice pravidla ústní hygieny, ale nedodržuje je. Téměř třetina z nich si navíc čistí pouze přední zuby a zapomíná na zadní, což pak vede k větším zásahům zubního lékaře, než by bylo třeba. „V péči o zuby jsou Češi přibližně srovnatelní s ostatními zeměmi bývalého socialistického bloku,“ říká prezident České stomatologické komory.

Pět tipů pro zdravé zuby

  • Navštěvujte pravidelně dvakrát ročně svého zubního lékaře a také dentální hygienistku.
  • Dvakrát denně si čistěte zuby kartáčkem a zubní pastou s fluoridy, které pomáhají chránit chrup před kazem. Zejména po večerním čištění zubů se vyhněte další konzumaci jídla či nápojů s obsahem cukru. Zubní kartáček měňte alespoň jednou za tři měsíce.
  • Pravidelně používejte mezizubní kartáčky a dentální nitě.
  • Ústní hygienu doplňte účinnou antibakteriální ústní vodou.
  • Když si po jídle nemůžete vyčistit zuby, žvýkejte žvýkačku bez cukru - zvyšuje produkci slin, které pomáhají neutralizovat kyseliny v zubním plaku.

Zdroj: www.sduz.cz

Od nesprávné ústní hygieny se odvíjí nejen řada zubních, ale i zažívacích problémů. Už proto, že lidé se zanedbaným chrupem nemohou dokonale rozmělnit potravu. V ohrožení nejsou jen ústa, ale i celý organismus, protože bakterie a jimi produkované toxiny se ze zanícených dásní vyplavují krví do celého těla. Odborníci poukazují například i na možnou souvislost se srdečními chorobami, zejména s infarktem.

Ženám se špatnými zuby hrozí zase větší riziko potratů, častěji mívají také komplikace při porodu. A pokud tyto matky například olizují dětem dudlíky, mohou problémy přenést i na ně.

Mezi lidmi stále panuje mýtus, že mléčné zuby není zapotřebí nijak zvlášť ošetřovat, protože stejně vypadnou. „Ve skutečnosti to vůbec není pravda,“ protestuje doktor Chrz. „Zničené dětské zuby mohou totiž poškodit i stálý chrup, který je v té době schovaný ještě v čelistech.“ Děti se zubními kazy mívají často navíc velké bolesti, ošetření špatně snášejí a nejednou bývá proto třeba je ošetřit v celkové anestezii, která má svá rizika.

„Dalším negativním důsledkem zkaženého dětského chrupu je předčasná ztráta zubů a s ní spojené následné ortodontické vady, estetická újma, poruchy vyslovování hlásek, posměch dětského okolí,“ uvádí Taťána Vrbková, členka představenstva České stomatologické komory a členka její Odborné skupiny pro dentální zdraví a prevenci. „Pokud dítě trpí onemocněním ledvin či srdce, častými infekcemi nebo onkologickým onemocněním, zubní kaz může jeho zdravotní stav zhoršovat.“

Poprvé k zubaři

Pokud chtějí rodiče svému dítěti ušetřit zbytečné zdravotní komplikace, měli by je vzít k zubaři ještě před jeho prvními narozeninami. „Už při první návštěvě zubní ordinace s dítětem by rodiče měli předložit lékaři zubní průkaz dítěte, určený pro děti od 12 měsíců do 10 let věku,“ připomíná doktorka Vrbková. Tyto dokumenty vydává od roku 2005 Česká stomatologická komora jako součást zdravotního a očkovacího průkazu dítěte a mladistvého a matky je dostávají už v porodnici.

Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy

Zaznamenávají se do něj všechny preventivní i léčebné zákroky a slouží i k lepší komunikaci mezi zubním a dětským lékařem. Rodiče by ho proto měli mít u sebe při každé návštěvě ordinace – ale bohužel ho dost často nemívají. A jen 54 procent maminek v něm kontroluje termíny prohlídek svých dětí u zubního lékaře.

„Důležitou roli v prevenci zubního kazu hrají také fluoridy, které napomáhají posilovat zubní sklovinu,“ připomíná docentka Romana Koberová Ivančáková, vedoucí dětského oddělení Stomatologické kliniky ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. „Proto by děti měly používat zubní pasty s dostatečným obsahem těchto látek.“

Součástí preventivních prohlídek by podle jejích slov měla být také fluoridace, při níž se na zuby nanáší speciální roztok případně gel s obsahem fluoridů. Základní formu hradí zdravotní pojišťovny dětským pacientům dvakrát, dospělým jednou do roka. Podle průzkumu agentury Datank, který proběhl začátkem letošního roku, však stomatologové svým pacientům tuto službu zatím příliš nenabízejí. A ti z velké části o této možnosti vůbec nevědí.

Peníze na prevenci, nebo na léčbu?

U dětí, které si teprve základy zubní hygieny osvojují, hraje velkou roli i příklad rodičů. Hodně však záleží i na tom, nakolik zubní prevenci podporují také státní instituce a zdravotní pojišťovny.

Dentální hygienu zcela zdarma mají v Evropě například Norové či Dánové. V České republice si návštěvu u dentální hygienistky hradí pacienti sami, některé zdravotní pojišťovny však na ni přispívají.

Bezplatně tuto péči nemají ani ve Švýcarsku, kde se lidé mohou pochlubit nejlepším chrupem v Evropě. Ze základního veřejného zdravotního pojištění tu mají přitom hrazenou dokonce jen léčbu opravdu vážných stomatologických problémů, jako jsou nádory nebo úrazy. Daleko víc než u nás se však ve Švýcarsku věnují výchově dětí. Se správnou zubní hygienou se seznamují užvmateřských školách. Hravou formou jim ji přibližují dobrovolnice, které absolvují krátkodobý kurz, takzvané Putztanten.

„Náš stát toho bohužel pro dentální hygienu zatím moc neudělal,“ soudí prezident České stomatologické komory. „Preventivní projekty v České republice v současné době zaštiťují nejčastěji firmy vyrábějící dentální pomůcky, nebo veřejně prospěšné společnosti, které jen obtížně shánějí peníze od sponzorů.“

Jejich akce bohužel neobsáhnou celou dětskou populaci. Na ošetření zubních kazů se v České republice ročně vynakládá asi 1,5 miliardy korun. Podle názoru doktora Chrze by bylo mnohem smysluplnější, pokud by se část těchto peněz investovala do opravdu kvalitních projektů zaměřených na prevenci.

Podobného názoru je i docentka Koberová Ivančáková. „Pojišťovny mnohdy zbytečně vynakládají prostředky na léčebnou péči,“ říká. „Místo toho by měly svůj zájem přesunout do péče preventivní, a to zejména u dětí a dospělých pacientů se systémovými chorobami, kterým hrozí zvýšené riziko vzniku zubního kazu.“ Už proto, že prevence bývá v konečném výsledku levnější než léčba.

Autor: