16. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zvýšené riziko infekcí potrvá po povodních ještě měsíce

Úklid po povodních v Křešicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úklid po povodních v Křešicích. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Zvýšené riziko infekčních onemocnění potrvá podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty ještě několik měsíců po skončení záplav. Odvisí to podle něj od inkubační doby infekcí a od toho, nakolik se rozšíří přenašeči nákaz, jako jsou komáři a hlodavci, kteří se mohou objevit i tam, kde dřív nebyli.

Epidemiologická situace je podle něj zatím klidná, není víc infekcí než loni či předloni, kdy povodně nebyly. "Povodně jsou situací, kdy člověk neví dne ani hodiny, to se týká nejen akutní fáze, ale i té následné, musíme být neustále ve střehu," zdůraznil Valenta.

Zásadní je podle něj hygiena rukou, lidé někdy ve snaze co nejdřív uklidit následky povodní vlastní hygienu opomíjejí. Pracovat by měli vždy v rukavicích, ruce si mýt v nezávadné vodě a dezinfikovat je. Také jídlo musí být zpracováno hygienicky, zatopené potraviny je nutno bez váhání vyhodit.

Co hrozí?

V souvislosti s povodněmi se podle Valenty dá očekávat nárůst průjmových onemocnění a virových gastroenteritid. Inkubační doba salmonelóz a kampylobalterióz je několik hodin až dnů, leptospirózy 14 dnů a hepatitidy A až 50 dnů, vyčíslil.

ČTĚTE TAKÉ:

Hygienici monitorují situaci bez přestání a ze všech myslitelných zdrojů. Informace mají od praktických lékařů i z vlastního šetření. Zatím více nemocí není, vývoj ale nemusí být po celou dobu tak příznivý. Mohou se opakovat scénáře předchozích let - například před dvěma lety při povodních v Libereckém kraji byly případy leptospirózy, jeden při povodních, jeden později.

Ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo z rozpočtu tři miliony korun, zaplatí vyšetření vody po sanaci studní, které jsou jediným zdrojem pitné vody pro domácnosti. Firmy a rekreanti si musejí testování zaplatit, stojí 900 až 1000 korun. Zaplaveno je 2700 až 3000 studní, první žádosti o testování vody očekává Valenta už příští týden.

Očkovacích látek je dostatek

"Pro lidi je to vstřícný krok, uleví jim to v nákladech, kterých budou mít nepočítaně, ale hlavní motivace je vyšetřit všechny potenciální zdroje infekce. Vyšetření tedy není darem ministerstva, ale jde o zvýšený zdravotní dozor, jak to odpovídá finančním pravidlům," vysvětlil Valenta.

Hygienici kontrolují také stravovací zařízení, aby vyloučili, že se použijí zaplavené potraviny. Valenta věří, že kázeň provozovatelů je v této situaci větší, že si zvýšené riziko uvědomují. Valenta rovněž uvedl, že dezinfekčních a očkovacích látek je v Česku dostatek. Podařilo se doplnit očkovací látky proti tetanu a zajistit dodávku prostředku proti komářím larvám, který měl jen Jihomoravský kraj. Krajští hejtmani si ho už mohli objednat. Běžného insekticidu, který působí na dospělý hmyz, bylo a je v Česku dostatek.

ČTK, Lidovky.cz