Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé se bojí metanolu. Roste poptávka po analýzách alkoholu

Zdraví

  8:00
PRAHA - O analýzu alkoholických nápojů, kterou bezplatně nabízí Vysoká škola chemicko-technologická až do pondělního poledne, je stále větší zájem. Zatímco ve čtvrtek si přišlo dát otestovat vzorky zakoupené kořalky 120 zájemců, v pátek odpoledne už jich bylo kolem 160.
Mojito - ilustrační foto.

Mojito - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Jsem tady jenom jako poslíček, poslal mě sem můj šéf se vorkem slivovice, kterou dostal jako dárek," řekl světlovlasý mladík. Analýza, kterou je možné na VŠCHT získat zadarmo, stojí tisíc korun, uvedli pracovníci školy, řekla  Petra Karnetová z tiskového odboru VŠCHT.

.Karnetová se zmínila o manželích, kteří si přišli dát ověřit slivovici po babičce. "Máme ji ve sklepě padesátilitrový demižón," pochlubili se. "Slivovice bude zcela jistě dobrá a po těch letech navíc dobře uležená," poznamenala.

K TÉMATU:

Výsledky analýzy by měli lidé, kteří si na VŠCHT donesli vzorky, dostat do konce příštího týdne. Některé zájemce při zápisu zarazilo, že si laborantky zapisují nejen jejich e-mailové adresy, ale i údaje z občanského průkazu.

Chemici totiž v případě, že odhalí nebezpečný alkohol, budou informovat také Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.

Maximálně 12 gramů na litr

Testování provádí Ústav konzervace potravin při fakultě potravinářské a biochemické technologie. Maximální obsah metanolu je podle Úředního věstníku EU 12 gramů na litr čistého etanolu, tedy například v litru 50 procentní pálenky může být obsah metanolu nejvýše šest gramů.

Metanol už zabil 19 lidí, další skončili v kritickém stavu nebo se ztrátou zraku v nemocnici. Nejvíce otrav hlásí Moravskoslezský kraj, další případy se vyskytly ve Zlínském, Olomouckém, Jihomoravském a Středočeském kraji. Policie zadržela a obvinila několik lidí.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!