Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lidé se bojí metanolu. Roste poptávka po analýzách alkoholu

Mojito - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mojito - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA O analýzu alkoholických nápojů, kterou bezplatně nabízí Vysoká škola chemicko-technologická až do pondělního poledne, je stále větší zájem. Zatímco ve čtvrtek si přišlo dát otestovat vzorky zakoupené kořalky 120 zájemců, v pátek odpoledne už jich bylo kolem 160.

"Jsem tady jenom jako poslíček, poslal mě sem můj šéf se vorkem slivovice, kterou dostal jako dárek," řekl světlovlasý mladík. Analýza, kterou je možné na VŠCHT získat zadarmo, stojí tisíc korun, uvedli pracovníci školy, řekla  Petra Karnetová z tiskového odboru VŠCHT.

.Karnetová se zmínila o manželích, kteří si přišli dát ověřit slivovici po babičce. "Máme ji ve sklepě padesátilitrový demižón," pochlubili se. "Slivovice bude zcela jistě dobrá a po těch letech navíc dobře uležená," poznamenala.

K TÉMATU:


Výsledky analýzy by měli lidé, kteří si na VŠCHT donesli vzorky, dostat do konce příštího týdne. Některé zájemce při zápisu zarazilo, že si laborantky zapisují nejen jejich e-mailové adresy, ale i údaje z občanského průkazu.

Chemici totiž v případě, že odhalí nebezpečný alkohol, budou informovat také Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.

Maximálně 12 gramů na litr

Testování provádí Ústav konzervace potravin při fakultě potravinářské a biochemické technologie. Maximální obsah metanolu je podle Úředního věstníku EU 12 gramů na litr čistého etanolu, tedy například v litru 50 procentní pálenky může být obsah metanolu nejvýše šest gramů.

Metanol už zabil 19 lidí, další skončili v kritickém stavu nebo se ztrátou zraku v nemocnici. Nejvíce otrav hlásí Moravskoslezský kraj, další případy se vyskytly ve Zlínském, Olomouckém, Jihomoravském a Středočeském kraji. Policie zadržela a obvinila několik lidí.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...