15. prosince 2008 15:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Repetent Gross to napodruhé zvládl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 83Diskuse
Bývalý sociálnědemokratický předseda vlády Stanislav Gross (vpravo) přichází 15. prosince do sídla advokátní komory v Praze, kde napodruhé skládal advokátní zkoušky. Čekala ho zkouška ústní.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý sociálnědemokratický předseda vlády Stanislav Gross (vpravo) přichází 15. prosince do sídla advokátní komory v Praze, kde napodruhé skládal advokátní zkoušky. Čekala ho zkouška ústní. | foto: Michal KrumphanzlČTK

PRAHA Někdejší premiér Stanislav Gross úspěšně složil opravné advokátské zkoušky, a to z občanského a obchodního práva. Na první pokus zkoušku z těchto předmětů letos v březnu nezvládl, zato tehdy uspěl v právu ústavním, správním, trestním a dobře znal i stavovské předpisy. K tomu, aby se teď stal advokátem, mu zbývá jediné: složení advokátského slibu a následné zapsání do seznamu advokátů.

Z občanského práva měl Grosse původně na základě losu zkoušet exministr spravedlnosti a někdejší kandidát ČSSD na prezidenta Jaroslav Bureš, prohlásil se však za podjatého, a proto se zkoušejícím stal pražský advokát Josef Provazník. Otázky z obchodního práva Grossovi kladl František Faldyna z Nejvyššího soudu.

"Žádná otázka mi nepřipadala záludná, je ale zkrátka vidět, že v civilním řízení se na rozdíl od řízení trestního denně nepohybuji," řekl potom expremiér, který získal vysokoškolské vzdělání až poté, co vstoupil do vysoké politiky. Způsob, jakým dosáhl titulu doktora práv, byl v minulosti zpochybňován.

U dnešní ústní zkoušky, kde kandidáti musí odpovídat bez předchozí přípravy "na potítku", měl Gross značné problémy s občanským a rodinným právem. Nejvíce se zapotil hned u první otázky, která se týkala zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví.

Gross si nemohl vzpomenout na to, kdy může soud žalobu na zrušení podílového vlastnictví zamítnout, ani na to, jakými způsoby soud v řízení vlastně rozhoduje. Potíže mu také dělalo systematicky vyjmenovat náležitosti občanskoprávní žaloby a zadrhl se i u označení hledisek pro určování výživného, kdy se k jednomu z bodů své odpovědi stále vracel. "Myslím, že toto téma jste již vyčerpal," řekl k tomu zkoušející. "Mě zmátlo vaše mlčení," zavtipkoval jinak viditelně nervózní expremiér.

S obchodním právem se Gross vypořádal o poznání lépe - správně zodpověděl široce formulované obecné otázky zaměřené na dovolání a vztah mezi občanským a obchodním zákoníkem. Podrobněji hovořil o smlouvě o dílo, které se předtím týkala i jeho písemná práce.

Gross se uklidňoval fotografiemi blízkých
Po ústní zkoušce, která trvala zhruba 45 minut, se pětičlenná zkušební komise krátce poradila, a poté Grossovi oznámila, že prospěl. "Prokázal solidní úroveň znalostí práva obchodního. S občanským právem to bylo složitější, kandidát měl dobrou písemnou práci, ale ústní projev vykazoval dost podstatné vady. Je obtížné posoudit, nakolik šlo o počáteční nervozitu zkoušeného a nakolik o neznalost," zdůvodnila komise své rozhodnutí.

Její předseda podotkl, že advokátní zkouška není opakováním zkoušky univerzitní, ale zkouškou praktickou. Komise tak přihlédla i k tomu, že Gross, který v současné době působí jako advokátní koncipient u pražského advokáta Eduarda Bruny, se specializuje na právo trestní, a nikoliv občanské nebo obchodní.


Uvozovky dolníŽádná otázka mi nepřipadala záludná, je ale zkrátka vidět, že v civilním
řízení se na rozdíl od řízení trestního denně nepohybuji.Uvozovky horní

Gross po zkoušce řekl, že se s Brunou hned po Novém roce dohodne na další formě spolupráce. "Určitě mám zájem u něj zůstat," uvedl. Bruna v minulosti obhajoval například vicepremiéra Jiřího Čunka v jeho údajné korupční aféře.

O tom, co bude po zkouškách, prý Gross dopředu moc neuvažoval, protože je pověrčivý a nechtěl svůj případný úspěch zakřiknout. Před komisi si s sebou nevzal žádný talisman, pomáhaly mu prý ale fotografie manželky a dcer v mobilu, které si v předsálí prohlížel.

Bývalý předseda vlády Gross rezignoval v dubnu 2005 po pouhých devíti měsících v čele kabinetu. Čelil problémům v souvislosti se svými majetkovými poměry, které nebyl schopen transparentně vysvětlit. Poté odešel do právní kanceláře. Dnes zopakoval, že návrat do politiky neplánuje. "Myslím, že v současnosti je tam tolik borců, že to ani není zapotřebí," dodal Gross.

ČTK, Lidovky.cz
  • 83Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!