Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zakuklenci i ‚smažky‘ z Prahy. Pár rodin udělalo z Peček drogovou baštu, policie s nimi roky bojuje

Česko

  5:00
PEČKY - Policejní komando vyráží dveře rodinného domu a za hlasitého křičení vchází se samopaly dovnitř. Na místě posléze zadržuje několik osob a velké množství drog. Podobný obrázek byl ve středočeských Pečkách k vidění měsíc zpátky. Za poslední roky šlo již o několikátý případ, což městu přisoudilo nálepku drogové bašty.

Nádraží v Pečkách platí za jednu z nejrizikovějších lokalit. foto:  František Vlček, MAFRA

Čtveřice preventistů v oranžových reflexních vestách dohlíží na místní přechody. Školákům, jimž právě skončila výuka, pomáhají k bezpečnému návratu domů. Ve zhruba pětitisícovém městečku jinak panuje klid, na první pohled se nijak nevymyká.

První listopadový čtvrtek ale bylo ve středočeském městě poněkud rušno. Kriminální policie zasahovala v pozdních večerních hodinách ve třech domech. Důvod? Distribuce heroinu a pervitinu. Dohromady zadržela osm lidí. Šlo přitom o skupinu, která již byla ze stejného důvodu v minulosti souzena.

Tito překupníci byli v roce 2013 zadrženi během masivní operace zvané „Lahar“, do níž se zapojilo 267 policistů. Policisté při ní zajistili zhruba půl kilogramu pervitinu, také heroin, hašiš a marihuanu, sedm odcizených aut, dvě střelné zbraně včetně střeliva, nebo finanční hotovost.

Obviněno bylo před čtyřmi lety bezmála dvacet osob, podstatná část z nich ale loni opustila vazbu. Od soudu si sice odnesly až šestileté tresty. Jelikož však pravomocný rozsudek dosud nepadl, obratem se ke svým drogovým aktivitám vrátily.

V roce 2013 policisté zajistili v Pečkách zhruba půl kilogramu pervitinu. Na místě našli také heroin, hašiš a marihuanu.

Zabaveny byly v roce 2013 také dvě střelné zbraně včetně střeliva.

„Po zátahu tu je vždy chvíli klid. Jak se ale dotyční vrátí z vazby, probíhá vše nanovo,” líčí starosta Peček Milan Urban.

Podle šéfa kolínských kriminalistů Michala Dupáka probíhá distribuce stále na stejných adresách a zabývají se jí čtyři rodiny, které jsou příbuzensky spjaté. „Není ale možné zadržet všechny. Místa za zadržené ihned přebírají další členové rodin,” říká Dupák.

Jeden z domů, v němž počátkem listopadu proběhla policejní razie.
Jeden ze tří domů, v němž distributoři v Pečkách ukrývali drogy.

„Je to převážně romská komunita. Nevím, jestli jsou všichni olašští, ale podle jmen asi ano,” doplňuje jej Urban.

Drogy dotyční neprodávali na ulici, ale přímo z domova. Většinou je pak ukrývali v kuchyni nebo v ložnici. Společně s několika stovkami dávek heroinu a pervitinu se při razii letos našlo také několik tisíc korun v hotovosti.

„Drogy? Vůbec o tom nevíme”

Před jedním z objektů nedaleko místní školy, v němž kriminalisté podle všeho zasahovali, parkuje stříbrná audi. Z útrob oprýskaného domu pak skrze otevřené okno vychází hlasitá hudba. Jeho obyvatelé ale nedávný policejní zásah nezaregistrovali. „Vůbec o ničem nevíme,” reagují takřka sborově. Odpověď ještě několikrát zopakují, načež posléze zcela zavírají okno.

Jeden z objektů (za autem), v němž se minulý měsíc našlo velké množství drog.

Sousedé se ale shodují, že právě tento dům je s prodejem drog dlouhodobě spojený. „Asi v půl jedenácté večer sem přijela dvě auta plná policistů. Nijak mě to nepřekvapilo, nebylo to poprvé,” popisuje žena z vedlejšího domu.

Policejní komando se objevilo i v budově o pár stovek metrů dál. Vstup do objektu, který patří městu, posvětil kriminalistům sám starosta. Ani zdejší nájemníci ovšem o událostech z počátku minulého měsíce dle svých slov nemají žádné informace. „Nebyli jsme doma,” tvrdí rezolutně.

Další z domů, v němž se drogy našly. Jeho obyvatelé tvrdí, že o žádné razii nemají ponětí.

Pečky se staly jednou z nejproblémovějších oblastí z hlediska drog ve středních Čechách, přestože se v nich heroin nebo pervitin převážně „pouze“ prodávali. Hlavní varny se nacházely především na Mělnicku a Příbramsku. Distribuce se ale ve městě rozšířila natolik, že se do něj sjížděli - a stále sjíždí, ačkoliv v podstatně menším počtu - narkomani z Prahy a širokého okolí.

Cesta vlakem z tuzemské metropole do zhruba třicet kilometrů vzdálených Peček trvá ani ne hodinu. A právě nádraží, v jehož blízkosti se drogově závislí pohybují nejvíce, platí za nejvíce rizikové místo.

Cestujícím a místním se na něm v minulosti často naskytoval pohled na narkomany, kteří si aplikovali drogu přímo před nimi. Stávalo se také, že děti při cestě do školy někdo v podchodu přepadl a obral třeba o mobilní telefon.

Narkomanů ve městě ubývá

„Týden po poslední akci byl klid. Na ‘smažku’ jste tu nenarazili, asi byli všichni na absťáku. Pak se tu ale zase objevili, jako by se nic nestalo,” přibližuje prodavač z kiosku na nádraží.

Do Peček se sjíždí pro drogy uživatelé také z Prahy a velké části středních Čech.

Úřad před lety dokonce zaměstnal pracovníka, který každý den obchází město a kontroluje, zdali se někde nevyskytují použité injekční stříkačky. „Primárně prověřuje dětská hřiště hned brzy ráno ještě před školou. Dříve jehly nacházel pravidelně, nyní zřídkakdy,” říká starosta Milan Urban s tím, že narkomani se v městských ulicích již nepohybují tak často, jako tomu bývalo dříve.

Situace se podle něj zlepšila díky důraznému postupu kriminální policie. Radnice rovněž po Pečkách nainstalovala řadu bezpečnostních kamer, pomocí nichž se snaží distribuci drog odhalovat. Obavy zdejších občanů ale přesto přetrvávají, mnozí se bojí pouštět děti za tmy ven.

Starosta Peček Milan Urban ve své kanceláři.

I proto by Urban rád znovuzavedl městskou policii. Úspěšnému boji proti drogám by dle něj ještě více pomohla. Přání zatím naráží na vysoké finanční náklady, jež s sebou nese.

Ačkoliv ve městě proběhlo za posledních deset let kvůli distribuci psychotropních látek několik policejních zátahů, starosta si nemyslí, že by Pečky byly problémovější než jiné oblasti. „Drogy jsou všude, jenže Pečky nejsou velké a tím pádem je to více na očích,” míní.