Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Represe a zatýkání za ‚zločiny‘. Čínský režim dusí internetovou svobodu

Svět

  8:00
PEKING/PRAHA - Podle analytiků z nevládní organizace Freedom House se celková míra represe v Číně zvýšila od změny nejvyššího vedení země v roce 2012. Současní lídři tak konsolidují svou moc. Zintenzivnilo se mimo jiné omezování internetu.

Otěže čínského režimu pevně svírá současný prezident Si Ťin-pching. Pod jeho vedením vede vláda nelítostnou protikorupční kampaň, mnozí však namítají, že jejím prostřednictvím spíše účtuje s politickými oponenty. foto: Reuters

Mizivá nebo přímo nulová – taková je pravděpodobnost liberalizace v Číně za současného vedení podle respektované americké nevládní organizace Freedom House. Ta již od roku 1941 monitoruje kvalitu demokracie, míru politických svobod a lidských práv ve světě. Její analytici zkoumali vývoj represí čínského režimu od změny vrcholného vedení v listopadu 2012.

Tehdy otěže druhé největší ekonomiky světa přebral nový Stálý výbor politbyra Ústředního výboru. Za krkolomným názvem se skrývá vrcholný orgán Komunistické strany Číny, a tedy i celé země. V březnu 2013 se úřadu ujal také nový prezident Si Ťin-pching.

Tažení proti korupčníkům

Korupce v Číně je plodem současného politického systému, říká sinolog

Jedním z prvních velkých kroků nového vedení bylo rozpoutání mohutné protikorupční kampaně. Té dosud padla za oběť řada vysoce postavených úředníků či představitelů armády. Jak ale upozorňují kritici, motivy k tomuto protikorupčnímu tažení nemusí být čistě jen šlechetné. Likvidací starých zkorumpovaných kruhů podle nich současné vedení konsoliduje moc.

A to platí i v mnohem širším měřítku. Zatímco tak navenek zdánlivě Peking vysílá signály, že bojuje se starými pořádky, podle analytiků z Freedom House sahá v praxi po vyzkoušených represivních metodách. Vlastní řady nevyjímaje – organizace upozorňuje na nejméně tři podezřelá úmrtí zadržených představitelů režimu jen za rok 2013.

Co se týče míry represí, analytici upozorňují, že nové vedení mnohde ještě přitvrdilo. Jen v jediné ze 17 kategorií, jež Freedom House definoval ve své zprávě, Peking od listopadu 2012 ubral na intenzitě. Skupinou, vůči níž tlak mírně polevil, jsou petičníci, tedy ti představující pro režim méně závažnou rezistenci.

REŽIM OČIMA VĚZNĚ SVĚDOMÍ

Prezident Si Ťin-pching je u moci pouhý rok a půl. Za tu dobu stihl pozavírat víc disidentů, než se vládě Chu Ťin-tchaa povedlo za deset let. Tibeťané se upalují, v Sin-ťiangu střílejí Ujgury... Za každou cenu si udržet mocenský monopol a kontrolu nad lidmi – to je základní, neměnný princip komunistické strany. Mluví o udržování stability, o vládě práva, ale to je jen propaganda. Vláda práva je ve skutečnosti vláda strany. A porušování lidských práv,“ popsal čínský režim známý disident a pamětník krveprolití na Tchien-an-men Šao Ťiang v loňském rozhovoru pro Lidovky.cz. VÍCE ZDE: Opravdu chce Zeman válčit proti vlastním lidem? ptá se čínský disident

Důvodem je omezení převýchovných pracovních táborů, kde dosud končili. Stejně tak jako jiné represivní režimy i ten čínský mění pod vnějším tlakem některé postupy. Obdobně jako třeba kubánský režim se nyní uchyluje spíše ke krátkodobým, ale o to četnějším zadržením nepohodlných, než aby je zavíral na dlouhá léta.

Efekt je pro dotyčné obdobný – výrazně jim to znepříjemňuje život, zato mezinárodní optikou režim již není tím, kdo je despoticky odsuzuje k tvrdým trestům.

Kde naopak čínský režim pod novým vedením zcela neskrývaně zesílil represe, je internet, tedy oblast zasahující velkou část populace. Peking otevřeně deklaruje potřebu zvýšené kontroly této sféry, jež do roku 1997 v zemi postrádala jakékoliv regule.

V roce 2013 Čína rozšířila možnosti kriminalizace za projevy uživatelů na internetu, zejména pokud jde o kategorii pomluv. Do této vágně formulované škatulky je od té chvíle možné zahrnout ledacos. A také se tak děje.

Liberální blogy s miliony čtenářů zmizely

První, vůči komu režim ve velkém zakročil, byli tehdy opoziční blogeři. Některým byly jejich stránky zrušeny, jiní skončili přímo za mřížemi pro údajné zločiny. Mezi nimi třeba i tolik populární „hodinkový bratr“. Bloger Čou Lu-pao proslul tím, že upozornil na starostu města , který si liboval v nošení luxusních hodinek, jež si se svým platem jen stěží mohl dovolit. Za umístění důkazních snímků na internet byl tehdy bloger zatčen za vydírání.

A takových jako on byla tehdy celá řada. „Ve výsledku mnozí liberální političtí komentátoři včetně těch, které sledovalo několik milionů ‚followerů‘, zmizeli z toho, co bývalo přední sociální sítí – Sina Weibo,“ shrnuje ve své zprávě Freedom House.

HONGKONG V RUKÁCH PEKINGU

Rozsáhlé tažení proti „nežádoucím projevům“ ve virtuálním prostředí pokračuje dosud a dotýká se i obyčejných uživatelů internetu. Včera čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti na svém webu informovalo, že za blíže neurčené období bylo zatčeno na 15 tisíc lidí za „zločiny ohrožující bezpečnost internetu“. Nejstarší případ citovaný ve zprávě se podle agentury Reuters vztahuje k minulému prosinci. Do této kategorie nicméně spadají i početné případy kybernetické kriminality.

Dozorující orgány se ovšem zdaleka nesoustředí jen na hackery a internetové podvodníky. V souvislosti s tragickou explozí v přístavním městě Tchien-ťin z minulého týdne čínské úřady podle zpravodajských agentur zakročily proti všem, kteří jejich optikou šířili „nepodložené zvěsti“.

Úřady se snaží také vymazat ze sítě i množství zahraničního obsahu. Nedávno z čínského internetu zmizelo 120 písní, které tamní ministerstvo kultury označilo za nemorální. Už dříve tentýž zákaz potkal i několik desítek japonských komiksů manga.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!