Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Řešil krizi. Ale on je voják, ne ekonom!

Česko

Obamův triumf - Volby sledoval celý svět. Proč vlastně McCain prohrál?

Právník Robert Carey se s Johnem McCainem setkal v roce 1981 a pracoval pro něj na několika kampaních. Nedá na něj dopustit. Zároveň ale chválí i Baracka Obamu -přinese prý do americké politiky změnu dynamiky.

PRAHA Před osmi lety, během primárních voleb v Jižní Karolíně, rozšířil s největší pravděpodobností tehdejší štáb kandidáta George W. Bushe podpásové informace o Johnu McCainovi. Skupinky aktivistů začaly o McCainovi tvrdit, že je otcem nemanželského dítěte, že jeho žena bere drogy, že je homosexuál a že má kvůli dlouholetému věznění ve Vietnamu narušenou psychiku. George W. Bush se od těchto útoků sice distancoval, ale podezření se nikdy nezbavil. McCain „primárky“ v Karolíně tehdy prohrál, což prakticky ukončilo jeho kampaň.

„Já jsem tehdy letěl z Barcelony a sešel jsem se s Johnem na letišti v Atlantě,“ vzpomíná McCainův přítel Robert B. Carey. Ten přijel do Prahy, aby se zúčastnil slavnostního pojmenování vysoké školy práva na Anglo-American University po svém zesnulém bratrovi, který v tomto ústavu učil.

„Seděl tam úplně sám uprostřed toho obrovského letiště. Byl zdrcený a opakoval: Jak mi to mohli udělat.“ Carey tam s ním strávil asi dvě hodiny a prý to byl moment, kdy McCain pochopil, že vysoká politika se hraje hodně špinavě a že nemůže od Bushe soupeře čekat nic dobrého.

„Víc se mi líbila Johnova kampaň v roce 2000, protože tehdy byl tím, kým ve skutečnosti je - středovým politikem. Letos to bylo jiné. Musel uspokojit příliš mnoho skupin, sledovat příliš zájmů, takže musel zapřít sebe sama. Problém je v tom, že primárky v Republikánské straně nejsou nakloněné středovým politikům,“ vysvětluje Carey. Nešťastná Cheneyho podpora Carey se poprvé setkal s Johnem McCainem během jeho první kampaně do Kongresu. V té době Carey ještě studoval. Okamžitě si McCaina oblíbil a začal mu pomáhat v kampani. „Říkal jsem si, že je to skvělý chlap, a tak jsem strávil poslední část studia s ním, v jeho malinké kanceláři mezi čínskou restaurací a supermarketem. Byl jsem s ním asi pět měsíců,“ říká Carey.

Když dostane otázku, jaké chyby McCain udělal v nynější kampani, chvíli se zamyslí a pak začne vypočítávat: Tou poslední byla podpora, které se McCainovi dostalo od viceprezidenta Dicka Cheneyho tři dny před volbami („to se mělo stát během primárek a dost“). Výběr Sarah Palinové prý také nebyl nejšťastnější. V neposlední řadě prý McCaina poškodila ekonomická krize. „Musel upozadit zahraniční politiku a bezpečnost a vrhnout se na ekonomiku, v čemž není nejlepší. John McCain je voják - služba, čest, vlast - a nemůže předstírat, že je expert na ekonomiku,“ říká Carey. Na jednu stranu je mu líto, že se John McCain nestal prezidentem, na stranu druhou věří, že Barack Obama bude dobrý prezident. „Je to chytrý, energický, nadaný mladý muž. Jeho zvolení pravděpodobně upozadí rasovou politiku, polarizaci, což Amerika potřebuje,“ tvrdí Carey a upijí černé pivo. „Nemyslím, že by nyní najednou začal prosazovat jen zájmy Afroameričanů v demokratické straně. Řekne ne, jsem prezident všech a moje politika bude středová.“

Za velkou Obamovu výhodu považuje to, že má za sebou pouze jedno funkční období v Senátu, protože „s sebou nevláčí pytel závazků“, takže nemusí funkcemi uspokojit velké množství lidí, kteří mu pomohli nahoru. „John McCain, kterého mám strašně rád, je v politice 30 let a má hodně závazků ke konzervativcům, k lidem, kteří mu pomáhali shánět peníze na kampaň, k lidem, kteří jsou kolem něj celá léta a podobně. Takže by se jim musel odměnit pozicemi. To se Obamy netýká. Bude moci říct: Chci ty nejlepší z Ameriky.“

Autor: