Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V kauze Budišov pomohl dostat Jourovou do vazby, nyní soud pustil Řičáře z vězení

Česko

  11:51
HRADEC KRÁLOVÉ / PRAHA - Korunní svědek v údajné dotační kauze Budišov Marek Řičář je na svobodě. Sám si odpykával trest za jiný dotační podvod, soud ho ale uplynulý týden podmíněně propustil. V případu Budišov šlo o údajnou korupci při rozdělování dotací na opravu tamějšího zámku, na níž se měla údajně podílet i tehdejší ministerská náměstkyně Věra Jourová. Státní zástupci její stíhání zastavili, ostatní obviněné pak soud zprostil obžaloby.

Marek Řičář. foto: Mafra - Hynek Glos

„Dotyčný byl podmíněně propuštěn z výkonu trestu, byla stanovena lhůta podmíněného propuštění v trvání 5 let s dohledem,“ potvrdila serveru Lidovky.cz Helena Huláková, místopředsedkyně pro trestní úsek Okresního soudu v Hradci Králové, jenž Řičáře pustil. Architekt vyšel z královéhradecké věznice v pondělí 11. dubna, ze svého šestiletého trestu si odseděl půlku.

Řičář, nebo Marek?

Vzhledem k závažnosti svědectví v kauze Budišov zařadila Řičáře policie do programu na ochranu svědků, kdy mu byla změněna identita.
Architekt od té doby vystupoval pod jménem Josef Marek, identita se změnila i jeho rodině. Pod jménem Josef Marek byl také propuštěn na svobodu.

Řičář skončil za mřížemi kvůli účasti na dotačním podvodu, jehož se měl s dalšími dopustit v roce 2005. Skupina vytáhla z ministerstva pro místní rozvoj 15,5 milionů korun na přípravu projektové dokumentace k velkorysému projektu regionálních komunikačních center, jenže Řičář a spol. podklady zfalšovali. Na projekt neměli zajištěné finance. Architekta poslal Městský soud v Praze za dotační podvod a legalizaci trestné činnosti na sedm let do vězení, odvolací instance mu ale na sklonku roku 2013 trest srazila o jeden rok.

Architekt měl usednout za mříže počátkem roku 2014, jenže vězení se vyhýbal. Ukryl se v Rakousku, kde ho však po několika měsících tamější policie vypátrala. Do rukou české justice ho rakouské úřady vydaly v květnu 2014, architekt pak putoval rovnou do cely. Jeho nynější podmíněné propuštění překvapuje právě proto, že se mu do vězení nechtělo. Okolnosti nástupu do výkonu trestu jsou přitom jednou z prvních otázek, jíž se soud při rozhodování o podmíněném propuštění zabývá.

Kauza Budišov se policii rozpadla pod rukama, potrestán nikdo nebyl

„Odsouzený splnil veškeré zákonné podmínky pro rozhodnutí o podmíněném propuštění,“ podotkla však místopředsedkyně Okresního soudu v Hradci Králové Helena Huláková. Na svobodu se dostal architekt i díky benevolenci příslušného státního zástupce, který si proti jeho propuštění nepodal stížnost. Během stanovené pětileté lhůty se nicméně nesmí Řičář ničím provinit, jinak si bude muset odpykat zbytek trestu.

Marek Řičář
Marek Řičář.

Řičář proslul svou rolí v jiné dotační kauze, kdy mělo jít o korupci při opravě zámku Budišov na Třebíčsku. Kriminalisté spustili vyšetřování případu v roce 2006, obvinili tehdy například tehdejšího starostu Budišova Ladislava Péťu, někdejšího šéfporadce premiérů Zdeňka Doležela či tehdejší náměstkyni na ministerstvu pro místní rozvoj Věru Jourovou. Policie ji tehdy sebrala na letišti v Ruzyni, více než měsíc pak strávila ve vazbě.

Právě architektovo svědectví zásadně přispělo k tomu, že policie začala případ rozkrývat. Skupina měla vymyslet plán, jak vytáhnout ze státu dotace. Podle policie chtěla dosáhnout na peníze díky žádosti o záměrně nadhodnocený projekt opravy budišovského zámku, dotaci pak měla pachatelům přihrát z titulu své funkce za dvoumilionový úplatek právě Jourové. Jenže policii se nakonec případ zhroutil. Stíhání Jourové žalobci zastavili, z ostatních aktérů pak soud obžalobu sejmul.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...