21. listopadu 2008 13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řidiče v Praze čeká první zimní zkouška

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
První sníh (ilustrační hoto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První sníh (ilustrační hoto) | foto: Jan SokolČTK

PRAHA Silničáři varují, že Prahu dnes mohou kvůli ledovce a sněžení postihnout dopravní komplikace. Večer má teplota klesnout pod bod mrazu, hrozí tedy náledí. Během noci může napadnout několik centimetrů sněhu, vát bude silný nárazový vítr. Podobné počasí bude i o víkendu.

"Pražské řidiče čeká zřejmě první zimní zkouška, a proto je vyzýváme k opatrnosti a vzájemné ohleduplnosti," sdělil mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Tomáš Mrázek.  Zároveň řidiče vyzval, aby používali i v Praze zimní pneumatiky.

Silničáři jsou podle Mrázka na dnešní příchod zimy připraveni. TSK má na letošní zimní údržbu pražských komunikací připraveno 288 milionů korun. Je to téměř o 100 milionů korun méně než loni. Podle Mrázka byly náklady na údržbu minulé dvě zimy nižší, než s jakými počítal rozpočet. Ušetřené prostředky pak musel podnik převádět na jiné účely.

Na Vysočině od rána sněží, kamiony od poledne komplikují dopravu na silnicích z Jihlavy do Havlíčkova Brodu a do Žďáru nad Sázavou. Na vozovkách je rozježděná vrstva sněhu, teplota se drží kolem bodu mrazu, řekl dispečer zimní služby krajské správy a údržby silnic.

Sypače jsou v terénu, někde silnice mohou namrzat, upozornil. Se sníženou viditelností kvůli sněžení musejí počítat i řidiči jedoucí po dálnici D1 přes Vysočinu. 

Na údržbu silnic má TSK letos připraveno 8500 tun posypové soli a 380 tun roztoku chloridu vápenatého. "Kapacita skladů je zcela naplněna a v případě potřeby je TSK připravena dokoupit další posypový materiál," uvedl nedávno Mrázek.

TSK spravuje více než 2300 kilometrů komunikací, dalších 1500 kilometrů spravují jiní správci. TSK se dále stará asi o pět procent chodníků, za zbytek jsou zodpovědní majitelé nebo správci nemovitostí.

ČTK
  • 2Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.