16. února 2009 8:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řidiči musí počítat se sněhem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Sníh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh | foto: AFP

PRAHA Česko zasáhla vlna sněžení. Na mnoha místech připadlo jen přes noc několik desítek centimetrů sněhu. S komplikacemi proto musejí počítat řidiči, kteří ráno usedli za volant. Silničáři totiž mají plné ruce práce a hlasí rozbředlý, zledovatělý i nový sníh na mnoha místech republiky. Řidiči by si také měli dát pozor na sněhové jazyky a závěje. Dopravu navíc komplikuje řada nehod.

Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

Čerstvý sníh od rána ztěžuje provoz na silnicích v celé republice. I na některých hlavních komunikacích leží vrstva rozbředlého nebo uježděného sněhu, silnice jsou však většinou s opatrností sjízdné. Nepříznivé počasí může být příčinou zvýšeného počtu dopravních nehod, silničáři proto varují řidiče, aby jezdili opatrně a do vyšších oblastí nevyjížděli bez sněhových řetězů.

V Liberci komplikují dopravu kromě sněhu uzavírky
V Libereckém kraji komplikují dopravu navíc uzavírky spojené s lyžařským šampionátem v Liberci. Podle silničářů připadlo v kraji až půl metru sněhu.

Až 30 centimetrů připadlo i v Krkonoších, silnice v Královéhradeckém kraji jsou s opatrností sjízdné.

Tah z Plzně do Karlových Varů uzavřela ráno srážka sypače a osobního auta, situaci komplikuje i nová vrstva sněhu.

Sněhové přeháňky ztěžují dopravu i na Vysočině, na dálnici D1 a hlavních tazích jsou místy zbytky rozbředlého sněhu.

Sněžení zasáhlo v noci na dnešek i celý Olomoucký kraj, řidiči tam musí na silnicích počítat se sněhovou kaší, případně se sněhovými jazyky hlavně na Šumpersku a Jesenicku.

Jen se zvýšenou opatrností jsou po nočním sněžení sjízdné komunikace v Jihomoravském kraji. Na některých leží místy až dvoucentimetrová vrstva sněhu krytá posypem. Ve Zlínském kraji na Vsetínsku napadlo až 20 centimetrů sněhu, vozovky nižších tříd jsou ošetřeny pluhováním.

V Pardubickém kraji by se řidiči měli od středních poloh připravit na sněhové jazyky, v horských polohách na závěje, které silničáři odstraňují těžkou technikou.

Sníh má padat celý týden
Brzy ráno padal sníh i ve středních a rovněž v některých oblastech jižních Čech. V noci sněžilo především na Jindřichohradecku a Táborsku, ráno začal sníh padat i na Českobudějovicku a na Šumavě. Pozor by si lidé měli dát na Písecku, kde mrholilo a cesty by podle silničářů mohly namrzat. Sněhové jazyky a závěje se tvoří i na silnicích nižších tříd v Karlovarském kraji.

Sníh komplikuje dopravu i v Praze, na některých vedlejších komunikacích v metropoli leží vrstva rozbředlého nebo uježděného sněhu, hlavní tahy jsou však bez problémů sjízdné.

Meteorologové očekávají nový sníh i po celý tento týden. Pravděpodobně bude oblačno a teploty ani přes den nepřekročí nulu. Češi se podle nich mají připravit na noční mrazy až minus deset stupňů Celsia.

Lidovky.cz, ČTK