20. listopadu 2008 12:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řidiči, pozor! Hrozí náledí a sněhové jazyky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Náledí se může tvořit na mokrých silnicích kdekoli v republice od pátku 15:00 do sobotního poledne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náledí se může tvořit na mokrých silnicích kdekoli v republice od pátku 15:00 do sobotního poledne. | foto: Reprofoto

PRAHA K upozornění na silný vítr meteorologové přidávají i varování před náledím a sněhovými jazyky. Náledí se může tvořit na mokrých silnicích kdekoli v republice od pátku 15:00 do sobotního poledne. V pátek během odpoledne se na horách a postupně i v polohách nad 600 metrů začnou tvořit sněhové jazyky, místy i závěje.

Upozornění na silný vítr pak trvá pro celou Českou republiku až do soboty 06:00, informoval Český hydrometeorologický ústav. Na většině území bude foukat čerstvý, převážně západní vítr o rychlosti 29 až 43 kilometrů za hodinu, v nárazech a na horách 50 až 90 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor může mít ojediněle rychlost až kolem 110 kilometrů za hodinu. Vítr v noci na pátek přechodně zeslábne, další slábnutí větru nastane v noci na sobotu.
 
Lidé by se měli snažit předejít škodám, které může silný vítr způsobit. Meteorologové radí zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci a ukotvit stavební jeřáby. Lidé by neměli, pokud nemusí, chodit poblíž starších budov a v blízkosti větších stromů.

Řidiči by měli za jízdy přiměřeně snížit rychlost, protože náhlý boční náraz větru může učinit auto neovladatelným. Doporučuje se zimní výbava, při cestách do hor i sněhové řetězy. Je třeba počítat s možným prodloužením doby jízdy a na horách by měli lidé sledovat informace horské služby a dodržovat její pokyny.
ČTK
  • 6Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.