Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Řidičům se stále vyplatí zapírat

Česko

Ani nové opatření, které má zamezit výmluvám na osobu blízkou, řidiče neumravní. Lež jim pomůže od bodů

PRAHA Teprve před několika dny se poslanci z hospodářského výboru sněmovny shodli na tom, jak účinně skoncovat s výmluvami šoférů na osobu blízkou, a řidiči už vymýšlí způsob, jak jejich nové nařízení obejít.

Sněmovní novinka zavádí dosud nevídanou povinnost pro majitele auta. Ten bude nově nést zodpovědnost za to, co se s jeho vozem děje. Jinak řečeno, když s jeho autem někdo spáchá přestupek a dotyčného nebude možno identifikovat, bude platit pokutu majitel vozu.

Řidiči rozvíjejí hned několik scénářů, jak nové opatření obejít. Odborníci ale tvrdí, že ani jeden z nich jim od pokuty nepomůže. Jediné, čeho mohou dosáhnout, je, že nedostanou trestné body.

Když se totiž majitel auta, který ve skutečnosti řídil, nepřizná, úřady na něj hledí pouze jako na majitele. Tím pádem mu hrozí pouze peněžní trest, a ne bodová sankce. Pro řidiče s přeplněným bodovým kontem tak bude platit jednoduchá rada. Zapírat.

Ostatní triky řidičů jsou ale podle dopravních expertů odsouzeny k neúspěchu.

První nápad, jak se vyhnout postihu, zní: A co když přepíšu svůj vůz na člověka, který vůbec nemá řidičské oprávnění? Může i on dostat pokutu?

„Může. Pokutu musí zaplatit i stará babička, která nikdy neměla řidičský průkaz. Bude totiž pokutována za to, že nezajistila řádný provoz svého automobilu. Vše vychází z holandského modelu, který vcelku úspěšně funguje už léta,“ odpovídá dopravní odborník Jan Kněžínek, který novou právní úpravu připravoval. Pokuta je udělena za to, že majitel půjčil auto člověku, který s ním páchá přestupky.

Liché jsou podle Kněžínka i námitky právníků, že jde v tomto případě prakticky o presumpci viny. „Bude normálně probíhat dokazování. Bude se zkoumat, zda je ten člověk opravdu provozovatelem vozu, zda byl s jeho autem spáchán přestupek a zda nebyla splněna jedna z podmínek, která by mohla člověka od pokuty osvobodit,“ říká Kněžínek. Vše navíc podle něj už řešil Evropský soud pro lidská práva, kde nizozemský stát nad stěžovatelem zvítězil.

Asi větší pravděpodobnost úspěchu má provozovatel auta, který se se svým známým dohodne na zdržovací taktice. Majitel zkrátka řidiče prozradí. Ten ale vše popře a horký brambor se opět vrátí k majiteli auta. Pokuta se tím ale pravděpodobně jen zdrží.

V Nizozemsku toto možné není. Nizozemce totiž na rozdíl od Čechů vůbec nezajímá, že jim majitel vozu nakonec prozradí skutečného řidiče. Pokutu platí prostě majitel, který se s řidičem vyrovná, nebo vše skončí soudní pří.

Popisovaný model, kterým by poslanci skoncovali s výmluvami na osobu blízkou, je zatím pouze uprostřed své cesty. Návrh prošel před pár dny hospodářským výborem sněmovny a jako součást velké novely silničního zákona míří do druhého čtení.

Pokud se vše povede a žádnému z poslanců se nezdaří ho z novely vyjmout či ho nějak upravit, mohl by začít platit v průběhu tohoto roku. Poslanci jsou odhodláni celou silniční novelu schválit do květnových voleb.

***

Osoba blízká

Častá výmluva Současný stav naučil snad každého řidiče sousloví „osoba blízká“. U příslušného přestupkového odboru stačí mnohdy tvrdit, že jste auto neřídili vy, ale osoba vám blízká, jejíž jméno nemusíte ze zákona prozradit. Pokud vás neusvědčí snímek policejního radaru, odcházíte bez trestu. Ministerstvo dopravy nemůže status osoby blízké zrušit. Právo nevypovídat, pokud by člověk svým prohlášením zapříčinil trestní stíhání osoby sobě blízké, je totiž zapracováno v české ústavě. Experti si proto vzali za příklad Nizozemsko, kde v těchto případech nese zodpovědnost majitel vozu. Platí pokutu za to, že nezajistil, aby se s jeho autem nepáchaly žádné přestupky. Majitelé vozů pak dostanou pouze pokutu. Bodová sankce se jim vyhne.

Autor: