Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zlomíš protihráči nohu, může ti ji na oplátku zlomit taky, mění IS pravidla fotbalu v Sýrii

Svět

  6:00
DAJR AZ-ZAUR/LONDÝN - Islámský stát v jedné ze svých syrských bašt Dajr az-Zaur postavil mimo zákon fotbalové rozhodčí, kteří se řídili pravidly světové fotbalové organizace FIFA. Takové jednání podle nich je v rozporu s Alláhovými příkazy. Organizace Syrských pozorovatelů lidských práv (SOHR) sídlící ve Velké Británii uvedla, že velitelé IS také sepsali seznam pravidel, podle nichž například za zlomení nohy protihráče hrozí stejné zranění tomu, kdo jej způsobil.
Fotbalový sudí v české lize uděluje červenou kartu. Na území Islámského státu by mu za respektování pravidel FIFA a ne práva šaría hrozil až trest smrti.

Fotbalový sudí v české lize uděluje červenou kartu. Na území Islámského státu by mu za respektování pravidel FIFA a ne práva šaría hrozil až trest smrti. foto: Reuters

Podle SOHR, které dlouhodobě monitoruje poměry na území IS, prohlásily představitelé Islámského státu pravidla FIFA v celém guvernorátu Dajr az-Zaur za nelegitimní.

Teroristům podle všeho na fotbalových rozhodčích nevadí to, že dohlíží na chod utkání, ale samotný fakt, že v rámci něj rozhodují. „Nerozhodují na základě toho, co zjevil Alláh, a porušují tak Alláhovu vůli a posvátnou knihu Sunna,“ citoval britský list The Independent na svém webu zdroje organizace SOHR.

'Zabijte je kdekoli.' Islámský stát sklízí obavy v 'křižácké' Jižní Koreji

Militanti také ve fotbalovém prostředí zavedli systém příkazů „Qisa“. Vychází z práva šaría a jeho odvetného systému. Muslimové mohou žádat od toho, kdo jim učinil příkoří, kompenzaci, případně aby jej postihlo to stejné.

V praxi se tak jedná o pravidlo „oko za oko“. Pokud se hráč zraní, viníka zranění čeká stejný trest, nebo povinnost zraněného odškodnit jiným způsobem. V případě, že protihráči vymkne kotník, pak může být ke stejnému zranění odsouzen sám.

O zákazu sudích rozhodly soudy ustanovené představiteli IS, jež se striktně řídí právem šaría. Stalo se tak těsně před tím, než na území kolem města Dajr az-Zaur začne i přes nechuť Islámského státu k fotbalu ligová sezóna.

Za porušení zákazu i trest smrti

„Máme štěstí, že fotbalová utkání neorganizujeme pod hlavičkou FIFA. Islámský stát by v takovém případě zakázal nejen rozhodčí, ale i samotný sport jako takový,“ uvedl pro organizaci SOHR anonymně jeden z místních fotbalistů.

Zákaz rozhodcování podle pravidel FIFA je například po zákazu kouření, satelitních talířů, tance, sledování zahraničních televizí a soukromého přístupu k internetu posledním z řady radikálních opatření, kterými Islámský stát na svém území ovlivňuje život obyvatelům.

Jeho porušení tak stejně jako u jiných zákazů může vést k různým formám trestu od bičování přes zastřelení a upálení až po uříznutí hlavy.

Fotbal už dříve vedl k několika incidentům mezi militanty z IS a obyvateli jím ovládaného území. Na konci května odneslo životem ve městě Bakuba 40 kilometrů severně od Bagdádu 12 fanoušků svůj zájem o Real Madrid a sledování jeho finálového zápasu v Lize mistrů. O několik dní dříve přepadly jednotky Islámského státu i oficiální fanklub Realu Madrid ve městě Balad poblíž Bakuby a zastřelily 16 lidí. V červenci zase přišli o život 4 hráči iráckého klubu Al-Shabab kvůli tomu, že je militanti podezřívali z pomoci kurdským Pešmergům.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...