3. prosince 2008 7:28 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Římanova ČEZká ruleta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse

ČEZ je normální firma. Sice mimořádně velká av dominantním postavení, ale je to normální firma v tom smyslu, že chce totéž co každá firma – uvázat si co nejvíce zákazníků na co nejdelší dobu a vytáhnout z nich co nejvíce peněz. ČEZ není ani charita, ani si nepotřebuje předcházet voliče.

Pro většinu lidí ale elektřina není zboží jako každé jiné. Chápou ji spíš jako základní servis, který prostě musí být, třeba jako pošta. Nadávají na vládu, když elektřina zdražuje. Ale aspoň s tou možností kalkulují ve svých plánech. Kdyby se však upsali pevné ceně elektřiny na dva roky, a ona by za rok zlevnila, to by teprve nadávali. Marně by ČEZ připomínal, že ta možnost byla přece uvedena malým písmem na rubu smlouvy. Považovali by to za neslýchané svinstvo. A obviňovali by vládu, i kdyby tu vypečenou novinku neoznámil na společné tiskovce s ředitelem ČEZ ministr průmyslu.

Tak proč tam Říman lezl? Jen aby byl viděn, že něco dělá? Vždyť elektřina podléhá zákonům nabídky a poptávky a její cena může v recesi klidně klesnout.

  • 24Diskuse
Audi A4 2.0 TDI 2016 ·
Audi A4 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 30 016 km, diesel
520 000 Kč (s DPH)